Afb. 4: Aankomst van F rede rik V van de Palts, koning van Bohemen, en zijn gemalin Elizabeth Stuart in Vlissingen, 28 april 1613. ZA, KZGW, Zelandia llliistrala 11- 1142 b. den genoten? Het behoeft geen betoog dat de Nederlanders deze laatste strohalm niet wilden prijsgeven en alles in hel werk stelden de Engelse havens ondanks de vrede met Spanje voor de schepen van de WIC en de Zeeuwse commissievaar- ders toegankelijk te houden. Toch was dit alles begin 1631 vooralsnog een punt van latere zorg. Allereerst stond Albert Joachimi voor de taak de schade voor de Nederlandse zeeoorlog op korte termijn te beperken. Zodra de oude diplomaat in Londense politieke krin gen vernam dat er door de aanhouding van Hardenberchs prijs, de Nostra Seig- nora de Bon Voyage, ook voor andere Nederlandse commissievaarders, die mas saal in de Engelse wateren lagen, gevaar van arrest door de Spaanse ambassadeur dreigde, zond hij een bode naar alle havens aan de Engelse zuidkust tussen Fal mouth en Portsmouth, om hen te waarschuwen zo snel mogelijk zee te kiezen en voortaan de 'havenen van Engelant niet aen te doen met prinsen'". Overhaast, onvoorbereid en veelal onvoldoende bevoorraad waren vele kapers, die nog poogden zoveel mogelijke passerende collega's te waarschuwen voor de risico's 35. ARA. SG 4892 I (Lias Eng.) Declaratie van verscholen penningen door Joachimi over I ja- nuari-30 juni 1631. De gezant Johannes Sylvius uit Heusden reisde naar genoemde plaatsen van 14 januari tot 2 februari. 46

Archief | 1999 | | pagina 56