Afb. 2: De Rekenkamer was vanaf haar oprichting gehuisvest in het: abdijcomplex in Middelburg. ZA, KZGW, Zelandia Illustrata 11-493. delburgse regent HendrickThibaut wilden burgemeester Veth uit het stadsbestuur hebben en probeerden hem op deze (nette) manier te lozen5. Hoewel de laatste genegen was de overstap te maken, werd hij hierin uiteindelijk tegengehouden door 'de tranen van sijne moeder, die in de selve bedieninge haer man saliger hadde verloren, ende vreesde dat oock hij in die stilte tot melancholie, ende soo tot sijns levens eijnde soude geraecke'. Hij besloot alsnog 'gecontenteert te blij ven met het raetscap van dese slede". 3. J.H. Kluiver (ed.), 'Brieven van de Middelburgse regent Hendrick Thibaut aan stadhouder Wil lem II en diens secretaris Johan Heilersich 1648-1650)', in: Nederlandse Historische Bronnen X, Den Haag 1992,33-97. De adviesboeken en resolutieboeken van de Zeeuwse Rekenkamer zijn helaas verloren gegaan. Ge lukkig zijn hieruit onder meer door secretaris Pietcr de la Rue in ca 1725 (ZA. Arch. Rekenkamer II. inv.nr. 1078) uittreksels gemaakt. Met welke bedoeling hij deze heeft vervaardigd is onduidelijk. De onder alfabetische trefwoorden gerangschikte aantekeningen vertellen vooral over protocollaire zaken. Hel is mogelijk dat hij als secretaris voor eigen gebruik een soort ambtelijk naslagwerkje heeft vervaardigd. Hier en daar wijst hel karakter van de aantekeningen echter ook op een poging een geschiedenis van dit instituut te vervaardigen. Tenzij anders vermeld zijn gegevens over protocol en 68

Archief | 1999 | | pagina 78