JAARVERSLAGEN 2002 115 Daarvoor werd voor een nauwkeurige analyse de hulp van de kerncentrale Borsele ingeroepen. De brandweer heeft de zorg voor het transport op zich genomen. In Archie/2000 werd een publicatie opgenomen van dr. H.T. Planteydt onder de titel 'Asbest en gezondheid in de tweede helft van de twintigste eeuw, ervaringen in Zeeland en wat er uit voortvloeide'. Dit verslag toont aan dat samenwerking tus sen wetenschap en techniek op de werkvloer een aantal maatregelen noodzakelijk kan maken. Naar aanleiding hiervan werden meerdere monsters van asbest mine ralen in de verzameling opgenomen. Natuurhistorische voorwerpen: Onderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Dit voorjaar werd de verhuizing van de Mollusken-collectie naar het nieuwe depot van het Zeeuws Museum afgerond, mede dankzij de niet aflatende inzet van vrij willigers van de Werkgroep Geologie, waarvoor nogmaals dank. De collectie Zeeuwse fossielen is reeds ondergebracht in de nieuwe ladekasten, aan de stand plaatsregistratie wordt nog gewerkt. De oude collectie is voorlopig gecontroleerd. Zeker 75 procent is nu reeds geïdentificeerd en in de nieuwe kasten opgeborgen. Tevens is ook een begin gemaakt met de registratie van de latere aanwinsten van recent materiaal. Op 28 september werd door enkele conservatoren en leden van de Werkgroep Geologie in samenwerking met het Zeeuws Museum een familie- verzameldag georganiseerd. Deze dag bleek een enorm succes, meer dan 2200 bezoekers kwamen op dit evenement af. Archeologische voorwerpen en objecten De conservatoren R.J. Swiers en D. van der Linden berichten als volgt: In 2002 zijn pogingen ondernomen de archeologische collectie van het Zeeuws Genootschap op professionele wijze te laten inventariseren en registreren. Daartoe hebben gesprekken plaatsgevonden met het bestuur, het conservatorenoverleg en de provinciaal archeoloog, drs. R.M. van Dierendonck. Uit deze besprekingen is gebleken dar het verstandig is om, in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, die onder meer delen van de archeologische collectie beheert, een projectplan op te stellen. Dit plan kan met een aanvraag tot subsidie worden ingediend bij de provincie en andere instellingen en fondsen. Daartoe is een voor stel voorgelegd aan het bestuur van het Zeeuws Genootschap. Uitwerking van het voorstel wordt verwacht in de eerste helft van 2003. De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft het Zeeuws Genootschap toestemming gevraagd om twee objec ten die eigendom zijn van het Genootschap, te mogen restaureren. Het gaat om de Berg van Troje (een vliedbergcomplex van hoge archeologische waarde bij Borssele) en de kerkhofmuur van Baarsdorp. Het bestuur heeft de conservatoren om advies gevraagd. Na overleg met een vertegenwoordiger van Het Zeeuwse Landschap en de provinciaal archeoloog bleek dat de werkzaamheden bij de Berg van Troje archeologisch worden begeleid en dat de kerkhofmuur wordt hersteld met behulp van zachte specie, waardoor de zeldzame muurplanten behouden kun nen blijven. Derhalve is een positief advies uitgebracht. De werkzaamheden vin den plaats in 2002 en 2003. De heer W. Michielsen uit Blankenberge (Vlaanderen) heeft zijn documentatie van door hem verrichte opgravingen en onderzoek in en naar de verdronken stad Reimerswaal aan het Zeeuws

Archief | 2003 | | pagina 117