116 JAARVERSLAGEN 2002 Genootschap geschonken. Het archiefmateriaal is inmiddels overhandigd aan de conservator Handschriften, de heer mr. W. Dirksen. Historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata De conservatoren drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange berichten als volgt: In het verslagjaar is door het Zeeuws Archief het grootste deel van het vierde deel van de door W.S. Unger samengestelde catalogus Portretten en Personalia in Atlantis ingevoerd. De afbeeldingen zijn sinds 26 november 2002 op internet te raadplegen. Tevens is een begin gemaakt met het invoeren van de prentbriefkaar tenverzameling in Atlantis. In de Genootschapsagenda 2003 zijn naast 56 prenten uit de Zelandia 4 afbeeldingen van voorwerpen uit het bezit van het Genootschap opgenomen. In het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland te Zierikzee werd van 26 augustus tot en met 18 september een tentoonstelling gehouden met een selec tie van de in de agenda opgenomen prenten uit de Zelandia. Samen met de gemeente Middelburg heeft het Genootschap een kwartetspel uitgegeven. In het spel, met als thema de VOC in Zeeland, zijn afbeeldingen uit de Zelandia opge nomen. Kaarten, tekeningen, gravures en foto's uit de Zelandia zijn voor de vol gende tentoonstellingen uitgeleend: 'De Hollanders thuis; het Nederlandse inte rieur in beeld 1600-1900' (Gemeentemuseum Den Haag); 'Dutchdelight (Pieter Oosterhuis)' (Fotografie Museum Amsterdam); 'In naam van Oranje doe open de poort! Vorstelijke bezoeken aan Zeeland' (Zeeuws Archief); 'Er zit muziek in geschiedenis! Zeeuwse muziekgeschiedenis 16e-20e eeuw' (Zeeuws Archief); 'Met passer en kompas' (Museum Plantin Moretus, Antwerpen); 'Onvoltooide kerken; Brabantse gotiek op de Zeeuwse en Hollandse eilanden' (Historisch Museum Brielle); 'Naar de Oost met de zusjes Lammens' (Zeeuwse Bibliotheek); 'Scheurbuik en scheepsbeschuit; het leven aan boord van een VOC-schip' (Zeeuws Archief); '400 jaar VOC' (Muzeeum Viissingen); Landelijke open dag Justitie (Arrondissementsrechtbank Middelburg); 'Koning-stadhouder Willem III, munt hervorming en mechanisatie in de Republiek en Engeland' (Het Nederlands Muntmuseum Utrecht). In 2002 zijn ten behoeve van derden 392 fotoafdruk- ken/fotocd's geleverd. Reproducties uit de Zelandia werden gebruikt voor artike len in de PZC, Nehalennia, Zeeland, Archief KZGW, de Wete, Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Kroniek van de Zeemeerminvoor tijdelijke tentoonstellin gen in het Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, het Muzeeum Viissingen en Expo verkeerskoker Oosterscheldekering, diverse publicaties van de provincie Zeeland afdeling voorlichting en voor Natuurmonumenten. Door schenkingen en aankopen is de Zelandia Illustrata in het verslagjaar met 32 nummers uitgebreid: 1 kaart, 17 prenten/tekeningen, 41 foto's, 1 album (46 foto's), 250 prentbrief kaarten, 39 dia's, 40 negatieven, 1 kwartetspel en 7 krantenknipsels. De belang rijkste aanwinsten zijn: opticaprent Molenwater Middelburg, ca. 1780; krijtteke ning Gezicht op Breskens door A. Nicolaï, ca. 1938; aquarel Ringrijden te Domburg door A.M. Luyt, ca. 1930; aquarel Gezicht op Viissingen door J.W. Ditmar, 1961; ets Gezicht in Viissingen bij de Spuistraat door Piet Verhaert, ca. 1900; ets Slikhaventje te Viissingen door Toon Pluymers, 1944; vier houtgravures door Dirk van Gelder, 1951; twee albums prentbriefkaarten Noord-Beveland, ca. 1900-1960.

Archief | 2003 | | pagina 118