JAARVERSLAGEN 2002 117 Boeken De conservator drs. W. Punt bericht als volgt: In het verslagjaar werd verder gewerkt aan de kwantitatieve registratie van de pam flettenverzameling van het Genootschap in de Zeeuwse Bibliotheek. Die verzame ling is voor een deel niet goed gestempeld, zie Archief12002. De registratie verliep langzamer dan verwacht, mede als gevolg van de vele doubletten. Een begin werd ook gemaakt met een onderzoek naar de betekenis van bijzondere boeken uit het oud-bezit: de kwalitatieve registratie. Vragen naar de achtergrond van het ontstaan van een boek, het drukken, de illustraties, de band, de bezitters in de loop der jaren en andere vragen zijn zeker bij unieke en betrekkelijk unieke exemplaren van belang. De antwoorden zijn soms van wezenlijke betekenis voor de cultuurge schiedenis. Voor wat betreft het conserveren/restaureren van het oud-bezit is in principe medewerking toegezegd aan de actie 'Adopteer een boek', die door de Zeeuwse Bibliotheek werd geïnitieerd. De noodzaak tot restauratie is een gevolg van de achteruitgang van de boeken door de jaren heen, maar is voor een sub stantieel deel ook veroorzaakt door de ramp van 1940. De restauratie had toen geen hoge prioriteit en is bovendien niet altijd goed uitgevoerd. Het budget van de Zeeuwse Bibliotheek is krap en het Genootschap kan moeilijk achterblijven, nu particulieren gevraagd wordt om sponsor te worden. Zeker, de bruikleenovereen komst verplicht de bruikleennemer tot onderhoud, maar het gaat hier wel om meer dan het gewone. Door schenkingen werd het bezit van het Genootschap uit gebreid. Prof. dr. C.A. van Swigchem te Amsterdam bedacht het Genootschap met een aantal populair-wetenschappelijke en wetenschappelijke verhandelingen over de geschiedenis van Zeeland en met een aantal pamfletten, waaronder Copye van Seeckeren Send-Brief uit 1648 en Trouwhertige Consideratien tot Zeelands Welstand uit 1702. Mevrouw Visser te Middelburg schonk opnieuw een fotomechanische herdruk van een medisch werkje uit de achttiende eeuw. Dr. EF.X. Smulders bracht ons zeventien afleveringen van Woordenboek van de Vlaamse dialekten (Tongeren 1979-1994) en andere werken over dialecten. De heer G.W. Sarink te Kapelle, die gebruik had gemaakt van de Handschriftenverzameling, stuurde zijn Van stormen en stromen, Andries Schraver, leven en werken van een Zeeuwse water bouwer. Handschriften De conservatoren G.E.W. Visscher-Passmann en mr. W. Dirksen berichten als volgt: Beide conservatoren zetten hun werkzaamheden aan de registratie van de hand schriften in de Zeeuwse Bibliotheek voort, daarbij geassisteerd door mevrouw G.G. Trimpe Burger-Mekking. Werd in het vorige verslag melding gemaakt van de registratie van een groep handschriften van en over de Vlissingse dichter Bellamy, in 2001 en 2002 werd onder meer een groep handschriften van nog een andere Vlissingse dichter uit dezelfde eeuw, Jean Guepin (1716-1766), gere gistreerd. Guepin dichtte zowel in het Nederlands als in het Frans. Een categorie handschriften die voor historisch onderzoek belangrijk zijn, bestaat uit hand schriften en uittreksels van archiefstukken die in 1940 in Middelburg verloren zijn gegaan. Door dit verlies hebben deze handschriften de status van geschiedkundi ge bron gekregen. Te zijner tijd ware te overwegen een gespecificeerde lijst van deze

Archief | 2003 | | pagina 119