118 JAARVERSLAGEN 2002 handschriften op te stellen. Hoewel het bezoekersaantal van de Middelburgse archieven vóór 1940 klein was vergeleken met de recente bezoekersaantallen, moe ten er vele afschriften van en aantekeningen uit thans verloren documenten zijn gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat er zich nog in particuliere handen bevinden. Omdat zij gewoonlijk een onopvallend uiterlijk hebben - een schriftje, een bun del losse papieren is de kans groot, dat zij in de prullenbak verdwijnen. Ieder die zulke stukken bezit en er geen belangstelling voor heeft, wordt hierbij opgewekt de stukken aan het Genootschap af te staan. De volgende aanwinsten kunnen wor den vermeld. De heer W. Michielsen te Biankenberge schonk documentatiemate riaal, onder meer foto's, betreffende vondsten uit het vroegere Reimerswaal en elders in het verdronken land van Zuid-Beveland. Enkele aantekeningen en der gelijke die zich in de schelpencollectie van het Genootschap bevonden, werden overgedragen door de conservator Van Nieulande. Prof. mr. J.Th. de Smidt stelde in de collectie Nagtglas van het Genootschap (zie het verslag over 2001) een onderzoek in naar rechtsstelsels die tijdens het Nederlandse bewind tot 1872 wer den toegepast in het gebied van de Goudkust (thans Ghana). Ruilverkeer De conservator G.G. Trimpe Burger-Mekking bericht als volgt: In 2002 konden weer twee nieuwe adressen worden toegevoegd aan de lijst van ruilpartners: de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem. Vanaf de oprichting van het Zeeuws Genootschap tot na de Tweede Wereldoorlog zijn met laatstgenoemde goede contacten onderhouden en het is daarom zeer verheugend dat deze hersteld zijn. Helaas moesten ook dit jaar enkele adressen van de lijst geschrapt worden omdat ondanks herhaaldelijk aandringen geen publicaties meer werden ontvan gen. Uitbreiding met adressen in het buitenland blijft nog steeds een belangrijke wens, zodat leden die contacten met wetenschappelijke of culturele instellingen hebben, dringend wordt verzocht te bemiddelen om een ruilovereenkomst tot stand te brengen. Ook in 2002 is in elk nummer van Zeeland een kleine selectie van ontvangen publicaties onder de aandacht van de leden gebracht. De 'ijzeren stock' werd aangevuld met de uitgaven van het Genootschap tot en met 2001Aan de hand van de lijst van ruilabonnementen, gepubliceerd in Archief 1974 en Archief2000, is gecontroleerd of alle op die lijsten voorkomende ruilpartners nog regelmatig hun publicaties zenden; als dat niet zo was, is contact opgenomen om zo mogelijk incomplete series aan te vullen en toezending voor de toekomst veilig te stellen. Tijdens deze controle bleek dat een groot aantal boeken en tijdschriften ten onrechte het stempel van de Zeeuwse Bibliotheek draagt, hetgeen zonder opzet is gebeurd. Met de Zeeuwse Bibliotheek is overleg gepleegd teneinde de fouten te herstellen.

Archief | 2003 | | pagina 120