KOSTELYCKE WAREN 15 leynen die der coemen van mij souden coemen' zijn 'een groot abuis'. Er is gewoon op dit moment niet aan te komen. Alleen in Amsterdam is nog porselein te koop, maar het komt hem nu even niet gelegen daar heen te gaan. Vlak voor de VOC-veilingen berichten veel correspondenten over de aanstaan de verkopingen. Data en te veilen goederen worden zo snel mogelijk doorgegeven, zodat er bij een eventuele opdracht genoeg tijd is om de handelswaar nauwkeurig te inspecteren. In de marge van een brief van 11 november 1655 aan Matthijs Musson krabbelt Baudouin Mattheus bijvoorbeeld nog snel even een lijstje van de goederen die over enkele dagen geveild zullen worden: naast specerijen en hout soorten ook robbevellen, diverse soorten zijden en katoenen stoffen, 'gesteke [doorgestikte] dekens' en 'Japanse rocken' (kledingstuk, door mannen veel gedra gen als 'huisjas').41 Twee dagen later staat dezelfde mededeling in een brief van Michiel Donkers, die er nog aan toe voegt dat de WIC op 19 november een par tij gommelak verkoopt.42 Een enkele keer treedt er vertraging in de berichtgeving op en komt een order te laat binnen, zoals in augustus 1664 wanneer Michiel Donkers Mussons bestelling voor galnoten pas een dag na de veiling ontvangt.13 Berichten over andere openbare verkopingen worden eveneens doorgegeven. De in Lillo gevestigde koopman Rennerus bericht op 11 november 1673 bijvoorbeeld Musson over de 'seer uytnemenden rare wonderwercken en rariteyten' die twee dagen later in Vlissingen geveild zullen worden en sluit bij zijn brief een biljet met gegevens in.44 Rennerus, die net in Vlissingen is geweest en alles met eigen ogen heeft aanschouwd, twijfelt er niet aan of er zijn op deze veiling goede zaken te doen. Hij heeft in elk geval zijn ogen uitgekeken en is zwaar onder de indruk van de aangeboden waren, waaronder een aantal zeer grote zilveren en gouden pen ningen en medailles. In hun brieven geven de Middelburgse correspondenten ook informatie over actuele gebeurtenissen en politieke zaken. Berichten over kapingen en strandingen van schepen, pogingen de lading van gezonken schepen te bergen, het verloop van vredesonderhandelingen of het laatste nieuws over oorlogshandelingen zijn steeds weer tussen gegevens over geldtransacties, aankopen en het afzenden van goederen te vinden. Soms slordig in de marge gekrabbeld, zoals in een brief van Pieter Sandra aan de firma de Bruyne op 5 september 1652.45 In Middelburg is net de tijding binnengekomen dat Michiel de Ruyter met 35 a 36 schepen slaags geraakt is met de Engelsen en Sandra geeft door dat gezegd wordt dat De Ruyter 'een Ingel schip met 48 stucken en een met 40 stucken in den gront geschooten heeft ende een brander in brant geschoten en alsoo den avont viel hebben de bataille tot san- derdaechs wt gestelt, maer sanderdaechs was asqui gaen loopen en was 3 a 4 mil ten boven de wint van de ruyter; ende de ruyter heeft hem gevolcht. Men seght heden de ruyter asquit in voute soude geslagen hebben, maar geen sekerheid. De heere geve het waer mach wesen!'. Twee maanden later bericht hij De Bruyne op dezelfde wijze dat schipper Pieter de Keyser van Oostende met een schip vol zilver zo dadelijk binnen zal lopen. De Keyser die door de harde wind Oostende niet kon bezeilen, heeft dankzij de hulp van een Veerse kaper de Zeeuwse rede geluk kig wel kunnen bereiken. Schipper de Vor uit hetzelfde konvooi is 'Godsloff' in Duinkerken binnengelopen. Het lot van de overige zeven schepen die door de harde wind ter hoogte van Wight uit elkaar gedreven zijn, is echter nog ongewis. Dergelijke berichten in de marge van handelscorrespondentie behelzen steeds het

Archief | 2003 | | pagina 17