BETWIST GEZAG 67 Afbeelding 2. Gezicht op Rio de Janeiro, eind zeventiende eeuw. Foto John Carter Brown Library, Brown University, Providence, VS. een succes worden.12 Eind 1723 werden de plannen realiteit toen drie schepen van de jonge MCC naar het zuiden van de Atlantische Oceaan vertrokken. De Don Carlos, Don Louis en Mercurius gingen te water bij het fort Rammekens nabij Vlissingen. Zij voeren met een rijke lading naar de Stille Zuidzee, waar aan de westkust van Spaans-Amerika grote winsten voor het opscheppen lagen.13 De Zeeuwse ondernemingslust kreeg evenwel een zware klap te verduren: geen enkel schip zou terugkeren.'3 De Don Carlos werd in Rio de Janeiro geconfisqueerd, de Don Louis werd in Lima ingenomen en de Mercurius zou in een storm vergaan.15 De Zeeuwse reders waren niet op de hoogte van de toenemende spanningen tus sen Portugal en Nederland in de zuidelijke Atlantische Oceaan. De Don Louis, Don Carlos en Mercurius volgden de gebruikelijke route naar de Stille Zuidzee via de Portugese koloniën op de Kaapverdische eilanden en Brazilië. De drie schepen hadden voor en na de oversteek van de Atlantische Oceaan een rustplaats nodig om verversingen in te nemen en de nodige reparaties uit te voeren. Menig buiten lands schip maakte gebruik van de route via Kaapverdië en Rio de Janeiro ter voor bereiding van de lange zeereis. Maar juist in deze periode waren de Portugese auto riteiten intolerant geworden jegens de aanwezigheid van buitenlandse schepen in Brazilië. De Portugese overheid had goede redenen om buitenlandse schepen als een bedreiging voor het Braziliaanse grondgebied te beschouwen. Nu er goud in Brazilië was gevonden, nam de interesse van buitenlanders voor dit gebied toe. Tijdens de Spaanse Successieoorlog vonden in 1710 en 1711 twee Franse invasies in Rio de Janeiro plaats, waarvan de tweede succesvol was.16 Na de oorlog maak ten de Fransen plannen om een illegale handel op te zetten om onbelast poeder goud direct vanuit Brazilië naar Frankrijk te transporteren. In de eerste twee decennia van de achttiende eeuw deed menig Frans, Engels en Nederlands schip de havensteden rond Ilha Grande aan, een eiland ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Rio de Janeiro, een gebied waar de goudroute vanuit de binnenlanden van Brazilië de kust bereikte. Drastische maatregelen tegen deze buitenlandse sche pen konden niet uitblijven. Tussen 1715 en 1725 werden negen buitenlandse schepen geconfisqueerd in Braziliaanse havens.17 Dit is een relatief groot aantal, aangezien er tussen 1700 en 1807 in totaal slechts twintig buitenlandse schepen werden geconfisqueerd.

Archief | 2003 | | pagina 69