BETWIST GEZAG 71 gezag van de lokale autoriteit: de gouverneur bepaalde niet alleen hoe buitenland se schepen zich in de haven van Rio de Janeiro moesten gedragen, maar ook dat alle handel zich daar moest concentreren. De herwonnen autoriteit over de haven van Rio de Janeiro bleef niet alleen beperkt tot buitenlandse schepen. Gedurende de jaren twintig en dertig van de achttiende eeuw werden relatief veel Braziliaanse smokkelaars opgepakt. De gou verneur wist zijn autoriteit over de gemeenteraad te vestigen en de administratie van kuststeden nabij llha Grande kwam onder directe controle van Rio de Janeiro.41 Na de jaren dertig was het centrale gezag van Rio de Janeiro definitief gevestigd.42 Terwijl de confiscatie in Brazilië te wijten was aan het negeren van de lokale autoriteit, zou de restitutie in Portugal afhangen van de internationale politieke verhoudingen. Nederlandse diplomaten in Lissabon ondersteunden de MCC in haar pogingen om de confiscatie ongedaan te maken, dan wel om een financiële vergoeding te krijgen van de Portugese overheid. De Nederlanders stond een reeks van slepende juridische en diplomatieke procedures te wachten. De Nederlandse diplomaten hadden het lichtend voorbeeld van hun Franse collega's te vrezen. De resident in Lissabon, Louis Houwens, meldde de Staten-Generaal onmiddellijk dat hij een zeer lange procedure verwachtte, aangezien zeven Franse schepen die door de Braziliaanse autoriteiten waren geconfisqueerd, een dergelijk lot ten deel was gevallen.43 De Franse diplomaten kregen een schadevergoeding voor hun sche pen, maar de procedures konden soms enige tientallen jaren in beslag nemen.44 De Nederlanders hadden echter grotere problemen. De situatie op de Afrikaanse Minakust had de relaties tussen de Republiek en Portugal tamelijk verslechterd. De Portugese koning nam represaillemaatregelen naar aanleiding van het optreden van de WIC tegen Portugese en Braziliaanse schepen. Hij besloot dat aan geen enkel Nederlands schip medewerking zou wor den verleend. Naar aanleiding van de eerste berichten van de onderkoning in Brazilië over de problemen met de Don Carlos in Rio de Janeiro, nam de Overzeese Raad Conselho Ultramarinohet principebesluit dat een eventuele confiscatie zou worden goedgekeurd, zelfs indien het geen WIC-schip betrof.45 Berichten van de Don Carlos uit Brazilië werden vergezeld van notities over Nederlandse confisca ties in West-Afrika. Zelfs voor de Britse ambassadeur was het duidelijk dat de twee kwesties met elkaar verbonden waren.46 De gespannen relatie tussen Nederlanders en Portugezen op de Minakust ver oorzaakte een moeizame diplomatieke afwikkeling van de confiscatie in Portugal. Deze stroeve verhoudingen werden direct merkbaar bij de eerste taak van de Nederlandse resident, namelijk het zorgen voor opvang van de kapitein en de bemanning van de Don Carlos. Zowel de bemanning als de kapitein werden bij aankomst afgevoerd naar de Limoeiro, een beruchte gevangenis in het centrum van Lissabon. Monteiro had al gewaarschuwd dat de honderdkoppige bemanning moeilijk te onderhouden zou zijn. Ironisch genoeg was het juist de bemanning, door de Nederlandse diplomaten in denigrerende termen beschreven, die door de Portugezen werd gerekruteerd. Al in Rio de Janeiro besloot Monteiro de honderd zeelieden kleren en voedsel te geven, aangezien zij part noch deel hadden aan de eigenwijze beslissingen van hun kapitein.47 Terwijl Gleisen in de Limoeiro moest blijven, werd de bemanning spoedig op vrije voeten gesteld.48 De zeelieden von-

Archief | 2003 | | pagina 73