ANTI-ANNEXATIEBEWEGING 91 Afbeelding 2. Koningin Wilhelmina, toegejuicht door de Axelse bevolking, 5 maart 1919. Foto Prins der Geïllustreerde Bladen, jrg. 1918-1919 (Zeeuws Documentatiecentrum). comité, P. Jansen, enkele woorden spreken. De Mastreechter Staar zong vader landse liederen. Een meisje uit Cadzand overhandigde de vorstin een boeket dat versierd was in de kleuren rood, wit, blauw en oranje. Daaromheen zaten linten in de kleuren van de 35 steden en dorpen van Zeeuws-Vlaanderen.47 De volgende dag werd een Zeeuwse delegatie onder leiding van de Aardenburgse predikant door het vorstenpaar ontvangen op paleis Huis Ten Bosch. Speciaal voor deze gelegenheid was de jonge prinses Juliana in Axelse dracht gestoken.48 Op 5 maart brak eindelijk de dag aan, waarop de vorstin en haar prins-gemaal een bezoek aflegden aan het bedreigde stukje Nederland. Dit gaf aanleiding tot ongekende feestelijkheden en aanhankelijksbetuigingen. 'Welkom Koningin Wilhelmina, bij Uw trouw Zeeuwsch-Vlaanderen,' klonk het toen zij voet aan land zette. Samen met prins Hendrik was zij s ochtends om acht uur per torpe doboot bij Kloosterzande gearriveerd. Daarna ging het vorstenpaar per auto naar Kloosterzande, Hengstdijk, Stoppeldijk, Zaamslag, Axel, Westdorpe en Sas van Gent. Daar stapten zij weer over op de torpedoboot naar Breskens om Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande, Oostburg en Schoondijke te bezoeken. Vervolgens keerden koningin en prins terug naar Breskens. In alle gemeenten die de koningin aandeed, luidden de kerkklokken. Erepoorten met opschriften waren opgericht, waardoor de koninklijke auto binnenreed. Muziekkapellen speelden het Wilhelmus en schoolkinderen zongen het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Overal stonden mensen in lokale klederdracht opgesteld. Mensen zwaaiden met vlaggen. De Majesteit liet het zich allemaal welgevallen. In Cadzand hield zij zelfs een korte toespraak. 'Gaarne geef ik de verzekering, dat ik mij van ganscher harte met u vereenig in deze indrukwekkende vaderlandsche betooging. De liefde van Nederland voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de liefde van Zeeuwsch-Vlaanderen

Archief | 2003 | | pagina 93