98 PIERRE BOREL door een zeer succesvolle uitvinding ons bevrijden van die twijfels en ons de waar heid verschaffen over zo'n tot nu toe geheimzinnige situatie? De Chinezen gebruikten al lang vóór ons het kompas, een naald, drijvend in een stuk licht hout. Bij hen deden Hollandse zeelui heel veel onderzoek naar de fouten van de mag netische naald en de onzekerheid van de uitslag. Maar de Chinezen zitten, net zoals de Christenen, vast in dezelfde modder en kunnen geen uitweg vinden uit die zeer ingewikkelde onzekerheid. Misschien, misschien worden later de reden ervan en een simpele regel gevonden en verbazen de mensen zich erover dat voor gaande generaties zo hard gezwoegd hebben op zo n eenvoudig gegeven. Maar zolang de oorzaak onbekend is, kwelt deze onzekerheid alle geleerden, uit vroeger tijd en die van nu, mateloos en eindeloos. Onlangs maakte ook iemand anders aan veel mensen bekend dat de zaak opgelost was, en hij heeft zich met een beschei den boekje gewend tot de Staat van de Verenigde Nederlanden. Meteen zijn er gevolmachtigden van de Staten-Generaal aangewezen om aanwezig te zijn bij een demonstratie van de uitvinder en om alles te onderzoeken. Men zei dat het ging om de verborgen kracht van de magneet en om veel andere eigenschappen van de zon en van [60] de jaargetijden. De uitkomst (zoals men zei) zou zichtbaar zijn voor het oog. Dezelfde man heeft dus op hetzelfde tijdstip heel veel kompassen en naalden gemaakt, uit hetzelfde hout, staal en papier; er was in alles geen verschil. De naalden zijn volgens de uitgesproken voorkeur van de uitvinder geprepareerd: sommige op de nachtevening in de lente, andere bij het opkomen van het ster renbeeld Stier, andere bij de Tweeling, weer andere bij de zonnestilstand in de zomer en zo vervolgens de hele rij af tot de nachtevening in de herfst. Dit alles vol gens de voorschriften van de uitvinder. Een voor een werden de kompassen op volgorde verzegeld; ze werden onder zijn zegel ingesloten in een kistje dat door de staat was geleverd. Ook dat kistje heeft hij zelf verzegeld. Rond de nachtevening in de herfst is men op plechtige wijze naar dat staats-kistje gegaan. Het is zo nauw keurig mogelijk onderzocht en men zag dat het goed gesloten was en dat er niet geknoeid was met de zegels. Alle aanwezigen zagen met eigen ogen na goed onder zoek dat de kompassen ook perfect bewaard waren. De uitvinder keurde zelf alles goed en zette alle kompassen op volgorde op een tafel. Als gevolmachtigden waren aanwezig de hoogverheven Willem Boreel, huidig ambassadeur van de Republiek der Verenigde Nederlanden bij de koning van Frankrijk, de doorluchtige Jacques Specx, oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, en de wereldberoemde Willem Blaeu, wiskundige van formaat en [61] alom bekend in de wereld van geleerden door de vele werken en boeken over aardrijkskunde, die hij heeft uitge geven. De uitvinder vertelde vanzelfsprekend de afloop: de kompassen en naalden die geprepareerd waren tijdens de nachtevening in de lente, zouden meteen zon der enige afwijking of afbuiging precies de noordpool aanwijzen. De naalden die, zoals bovenvermeld, besmeerd waren gedurende de loop van de sterrenbeelden, zouden in dezelfde mate afwijken als de sterrenbeelden waarin ze geprepareerd waren. Om te beginnen wijken ze af van de evenaar. Elke naald afzonderlijk wijkt net zover van de evenaar af als de zon zelf afstaat van de evenaar. Genoemde heren gevolmachtigden prezen en loofden elk alles afzonderlijk; hun vertrouwen in de afloop op dat moment (zo meenden ze) was buitengewoon. Zij benadrukten hoe gelukkig zij waren dat zij geboren waren in een tijd waarin een zo wonderlijk en bruikbaar onderwerp dat de hele periode van zoveel verstreken eeuwen duister en

Archief | 2007 | | pagina 100