100 PIERRE BOREL Dit is door iedereen heel enthousiast (men was bijna zeker van een oplossing) ont vangen, omdat een zo groots en beroemd man het zei: hij beloofde dat de zaak opgelost was. De gevolmachtigden werden door de Heren Staten-Generaal geko zen en geïnstalleerd. Stuk voor stuk stonden zij hun mannetje op het gebied van wetenschap en experimenten: de doorluchtige heer Laurens Reael, oud-gouver- neur-generaal van Nederlands-lndië, een erudiet en verstandig man, Johannes Hortensius, hoogleraar wiskunde in Amsterdam," en doctor Joan Blaeu, een beroemd man en voortreffelijk beoefenaar en voortrekker van de studie der wis kunde. Op hun brief reageerde Galileo Galilei; in goed vertrouwen schreef hij de uitvinding van de lengtegraden op en stuurde hen haar toe. Hij vroeg hen in alle ernst de zaak nauwkeurig te willen bekijken, zonder uitstel, [65] om te voorkomen dat de dood zijn succes en de behaalde eer zou benijden, omdat hij zelf namelijk op vergevorderde leeftijd was. Hij voegde er bovendien nog iets aan toe over zijn ogen, die het geluk hadden gehad als eerste van alle stervelingen zoveel nieuwe sterren te bekijken en de begeleidende planeten bij Jupiter, die hijzelf de naam Medici gaf, te ontdekken. Een van zijn ogen was al blind: de gevolmachtigden moesten met zorg rekening willen houden met zijn ene, overgebleven oog, om te voorkomen dat hijzelf ermee op zou houden voordat het bewijs rond was en dat hij die de wereld zoveel lichtende sterren had getoond, het licht in zijn ogen kwijt zou zijn. Het was zeker dat het belang van de uitvinding gelegen was in de vergelijking van het tijdstip van twee plaatsen, onderling van elkaar gescheiden. Hij had bijvoor beeld van Amsterdam, geplaatst op de meridiaan waarmee er gerekend werd, over zichten gemaakt met de uren en minuten. Hieruit kon hij, zonder aldaar aanwe zig te zijn, op elk tijdstip van de dag en de nacht gedurende het jaar of meerdere jaren opmaken, hoe laat (in uren en minuten) het altijd in Amsterdam was. Hoewel dit een vaststaand gegeven was, was het niet voldoende, maar Galilei voeg de er nog een bepaalde regel aan toe, waardoor uur en minuut van de plaats (op het land of op zee) waar iemand was, exact en foutloos bekend werden. Omdat het tijdstip in Amsterdam én het tijdstip op de betreffende plaats bekend waren, kon het verschil in minuten (want dit was nodig) [66] tussen de uren en minuten het verschil aangeven in plaats vanal de eerstgenoemde meridiaan van Amsterdam. Met als gevolg ook de echte lengtegraad van de plek waarop de onderzoeker zich bevond. Deze vooronderstellingen waren voldoende betrouwbaar en bekend, maar het was nodig aan beide kanten precies uur en minuut te kennen. De beroemde Galilei zei dat dit waargenomen kon worden uit de vaststaande bewegingen en berekende de loop van de Medici-sterren, wanneer die vergeleken werden met Jupiter of onderling met elkaar. Dus beloofde hij overzichten en kalenders die de berekende en waargenomen loop precies en correct beschreven. Bovendien deden zich talrijke moeilijkheden van verschillende aard voor, die ons teleurstelden in de uitkomst van het gehoopte succes. Op de eerste plaats omdat de Medici-sterren zich niet altijd laten zien aan degenen die hen willen bekijken. Op de tweede plaats omdat ze niet met het blote oog te zien zijn, maar alleen met behulp van een telescoop. Op de derde plaats omdat ze elk afzonderlijk in een cirkel van beperkte ruimte dicht rond Jupiter draaien. Het is eigenlijk onmogelijk deze cir kels in zulke kleine stukjes te verdelen, dat er vierentwintig uren, met voor elk uur zestig minuten, afzonderlijk onderscheiden kunnen worden, wat eigenlijk nodig

Archief | 2007 | | pagina 102