PIERRE BOREL 101 is. Op de vierde plaats: als dit op het land met een telescoop te zien zou zijn, dan toch zeker niet op zee, waar [67] we, in een schip op het rusteloze element, altijd in beweging zijn en nooit in rust. En de lichtste of geringste beweging zou dege nen die de Medici-sterren bekijken, mijlen of meer aan de hemel laten afwijken. Op de vijfde plaats: het idee en de daarvan afgeleide theorie over lengtegraden met de sterren van Jupiter is niet bruikbaar en geschikt genoeg voor zeelieden en schip pers. Dat zijn ruwe, ongeletterde lieden, die zulke details niet kunnen verwerken als de zee rustig is, en nog veel minder, als (zoals het meestal is) ze last hebben van krachtige en zware winden. Deze bedenkingen zijn naar voren gebracht en Galilei heeft uit alle macht geprobeerd een aantal geschikte antwoorden en oplossingen te leveren, maar die konden de goedkeuring van de gevolmachtigden niet zomaar wegdragen. Vanwege het grote belang hiervan hebben de Doorluchtige Staten de hoogleraar Hortensius opdracht gegeven om op staatskosten naar Italië te vertrek ken om van nabij met Galilei over dit alles te overleggen. Maar het lot heeft zowel de goede afloop als Galilei weggenomen: hij is gestorven. En er is een bericht geko men over de wijze waarop Hortensius zelfs eerder gestorven was. De uitkomst van de zaak is de Doorluchtige Staten gemeld: het bleek een moeilijke, neen, onmo gelijke opdracht. Dus blijft ook deze poging in de zaak waarmee tot nu toe veel generaties hun krachten hebben gemeten, zonder succes. Wie zal ons eindelijk bevrijden en gelukkig maken met een uitvinding die zo uitzonderlijk, zo nuttig en zo noodzakelijk is? EINDE

Archief | 2007 | | pagina 103