DAGBOEK de Goesenaar Pieter Ossewaarde (die zelf in de algemene raad van her departement zat) werd door 10 personen bijgestaan, die afkomstig waren van geheel Zuid- en Noord-Beveland. In Zierikzee werd de onderprefect, De la Boissière, bijgestaan door tien personen, van wie er drie uit Tholen afkomstig waren. Onder de Zierikzeese raadsleden waren twee familieleden van Bonifacius de Jonge. Een opsomming van de leden van deze raden laten we hier achterwege maar ze zijn bij de bespreking van de voorgeschiedenis van de uitzending van Bonifacius de Jonge bepaald niet zonder belang. Elke gemeente onder leiding van een maire had een municipale raad. In Middelburg was in 1813 Cornelis Gerrit Bijleveld mairebij gestaan door twee adjuncten. Als maire kon hij kennelijk ook lid zijn van de 26 personen tellende raad der gemeente. Men komt veel dezelfde namen en veel dezelfde personen tegen in de onderscheiden colleges. Los van het burgerlijk bestuur was er een politieapparaat (de gendarmerie stond onder leiding van Fransen) en een juridisch systeem. In Zierikzee was Willem Adriaan de Jonge, de vader van Bonifacius de Jonge, rechter in de rechtbank van eerste aanleg. Behalve een bestuurlijk apparaat was er uiteraard ook een Frans militair bewind, dat betrekkelijk bescheiden van omvang was en dat in het departement 'Monden van de Schelde' vanuit Vlissingen werd gecommandeerd door baron de Gilly, divi- siegeneraal en commandant van de Zeeuwse eilanden.10 Familiezaken De schrijver van het hier gepubliceerde journaal, Bonifacius de Jonge, was de tweede zoon (van de vijf zoons) van jonkheer Willem Adriaan de Jonge, Heer van Campens-Nieuwland en Cornelia Petronella Mogge Pous (1765-1837)." Vader Willem Adriaan (1763-1835) studeerde rechten te Leiden waarna hij zich als advocaat te Zierikzee vestigde. Hij kreeg verschillende bestuurlijke functies. Van 1785 tot 1792 was hij burgemeester, toen had hij al zitting in de Zeeuwse sta ten voor Zierikzee. Hij weigerde de eed af te leggen op de Bataafse Republiek en Afb. 2 en 3. W.A. de Jonge en C.P. Mogge Pous. Zeeuws Archief, Familiearchief De Jonge, inv.nr. 350.

Archief | 2007 | | pagina 116