144 DAGBOEK ven in vergelijk der overige steden van Brabant. Wij hielden ons hier alléén ééni- ge ogenblikken op, om van paarden te verwisselen mij bleef alleen de tijd over om de groote kerk te bezigtigen, die pragtig opmerkingswaardig is, door eeni- ge schilderijen &C het schoon Altaarstuk. De stad heeft 16,000 Inwoonders, is de residentie van een Aartsbisschop, dien ik toevallig even buiten de stad met een pragtig Equipage ontmoette. Des avonds arriveerde ik laat te Leuven, te laat om meer dan éénige weinige stra ten der Stad te bezigtigen. Dezelve is oud zeer groot, maar de voormaals zoo zeer bekende Akademie bestaat niet meer, alléén is hier een Lycée. Voor mijn ver trek van daar, t'geen des avonds te elf uuren was, rustte ik eenige ogenblikken in eene Estaminé overtuigde mij, dat men bij ons te Lande zonder vergroting van de quantiteit biers gesproken hadt, die hier iedere gast in meerdere of mindere maate gedurende eenige weinige uuren gebruikt. 7 Wij reisden den gantschen nagt van den 6den door, passeerden Tirlemont, St. Trond,54 waar wij van paarden verwisselden Huy kwamen in den morgen te Luik aan. Ook van deeze groote stad zag ik weinig, daar mij alleen de tijd gegeven werdt, om in haast het middagmaal te gebruiken. Ik maakte aldaar de kennis van den Major Salomo den L. Colonel Thévéneau, van welke ik, vooral van den laatsten, zoowel op reis, als te Maijntz veele diensten vriendschapsbewijzen ont vangen heb. Luik kwam mij, voor zo ver ik het gezien heb, schoon voor. Wij ver trokken van daar naar Aken, om s'morgens te vier uuren onze reis naar Keulen voort te zetten. 8 Wij arriveerden na 8 uuren te Aken. Ik had dus weinig gelegendheid deeze plaats, die door deszelfs Baden zoo zeer beroemd is, te bezigtigen. Na gesoupeert te heb ben haastte ik mij naar mijne kamer, ten einde mijne ouders te schrijven &C nog eenige uuren uit te rusten. Hier verspreidde zich het eerste gerugt van de Bataille bij Ltitzen. Het scheen officieel te zijn, daar men mij een tweeregelige gedrukte brief van den Maarschalk Keilerman, Gouverneur van Maijntz vertoonde. Voor mijn vertrek van Aken zag ik de schoonste wandeldreven, die men hier ten gerieve der Badenbezoekers heeft aangelegt. Alles schijnt hier tot genezing vereent, kragtvolle Baden, een heerlijke Landstreek, een aangenaame temperatur, ver- strooing, gezelschap, beweging &cc. Er waren nog geen Vreemdelingen, het was te vroeg in het jaar, de oorlog deed er weinige verwagten. Te JuliersT een niet onaangenaam stad, hielden wij het middagmaal, het geen bij zonder wel toebereid ons zeer welkom was. Veel opmerkingswaardig zag ik hier niet. Des avonds kwamen wij te 5 uuren te Keulen. Hier vondt de Heer Salomo zijne Vrouw Zuster scheidde zich dus voor den avond van ons, om s'ande- rendaags in gezelschap der Dames de reis met ons voort te zetten. Thévéneau ik namen onzen intrek in de goude Leeuw, alwaar wij het bij uitnemendheid slegt hadden. Even na onzen aankomst arriveerde hier uit de groote Armée een Regiment Infanterie. Wij tragteden eenige tijding nopens de Bataille van Ltitzen te erlangen.

Archief | 2007 | | pagina 146