148 DAGBOEK II Naar Frankfurt am Main: 13 mei 1813 Met den militairen hoed op het hoofd, met sabel pistolen gewapend passeerde ik den Rhijn. Voor mijn vertrek had ik nog aan Mevr. van Schoor geschreven, eene agtingswaardige Vrouw, die mij veele blijken eener opregte vriendschap gegeven heeft, welke ik zowel als haare Dogter &c verdere Familie, agting &C vriendschap toedraage."- Te vergeefs tragtte ik te Frankfort een Logement te bekomen, alles was vol, ook de geringste herbergen. Ik lag mij dus op mijn mantelzak in eene stal van het Postcomptoir ter neder, want reeds voor Zi 3 uuren in de morgen kwam ik over Cassel, Ettersheim &c te Frankfort aan. Daar ik niet inslapen konde, besloot ik bij het aanbreken van den dag, de weinige ogenblikken, die ik hier zoude doorbren gen, mij ten nutte te maken Sc de stad te bezigtigen. Niets haalt bij het schoone der environs deezer stad: zij is met een engelsche tuin omgeven bijna alle hui zen zijn bijzonder net met een uitgezogten smaak geboud. Het innere der stad is niet minder net schoon. Men vindt er verscheidene schoone gebouwen, onder andere dat van den engelschen Ambassadeur. De aan zienlijkste kerk is de Hoofdkerk voor de Kroning der Oostenrijksche Keizers geschikt; voor het overige zijn de kerken met kastjes inscripties verrijkt, die den hoogmoed aanduiden der Duitsche Edelen, van eene meenigte Barons, die de stra ten bedekken met gescheurde klederen schoenen eenige kreutsers in hunne zakken de koffijhuisen opvullen, Frankfort heeft, naar men zegt, een zeer aardige Comedie &C trots op een orchest, dat voor een der beste in gantsch Duitschland gehouden wordt. Men heeft een groot gedeelte der operas-comiques van het fransche Theater vertaalt. Men voert dezelve met de grootste naauwkeurigheid uit. Frankfort was eertijds een vrije stad, welks koophandel zeer bloeidde. Zedert het huwelijk van zijne Majesteit den Keizer Franschen met de Aarts-Hertogin Marie- Louise is dit land, benevens de steden Hanau Fulda aan den Baron Dalberg, voorheen coadjutor van den Bisschop van Maijntz zedert Aarts-Bisschop van Regensburg gegeven. Hij heeft den tijtel van groot-Hertog van Frankfort aange nomen. Dit apanage6'' komt na zijnen dood aan den onderkoning van Italien. De groothertog heeft zijne gewoone residentie te Aschaffembourg. Hij is van een der edelste Familien van Duitsland, wijl men zegt, dat hij voorgeeft in direkte linie af te stammen van den Romeinschen hoofdman, die het heilige graf bewaakte door de kragt der wonderwerken bekeert werdt. Ziedaar een zeer respectabelen afkomst, niet weinig geschikt om de trotschheid van eenen duitschen kop te vleij- en. Bij gelegendheid van eene schikking tusschen den Keizer &C den Paus gemaakt, heeft de Vorst Primas"- der Rhijn-Confederatie eene Orde de la Concorde gecre- ëert, waarvan de decoratie in twee vereenigde handen bestaat, het lint is wit roo- zerood gestreept.

Archief | 2007 | | pagina 150