DAGBOEK 155 werktuig, het geen hij aan het natuur-kabinet deezer stad vereerde het geen van het vernuft verstand deezes mans volkomen getuigt. Het zelve bestaat in ééne pop van een voet lengte aan beide zijden met een grote vleugel voorzien, welke hij door middel van een werktuig, dat zeer gecompliceert, maar waarlijk aartig gemaakt is, met handen voeten in beweging brengt, met meerdere of mindere kragt, naar mate de handen of voeten door de wil van het vliegende individu bestuurt meer of min werkzaam zijn. Onuitvoerlijk zal zijn plan altijd zijn, daar, om van gene andere redenen te gewa gen, ik niet geloof, dat men iemand zoude vinden, die genoegzaame kragt hadt om zich van dit werktuig eenig nut te bedienen. Ondertusschen vond ik het zeer ver nuftig de beschouwing van dit werktuigkundig produkt hield mijnen aandagt lange bezig. Jammer zoude men bij ons te lande zeggen, dat een man, met zoda- nigen mechanischen geest voorzien, niet in eenen stand geboren werdt, waar hij tijd gelegendheid vondt, om zijn verstand, dat nu ruim voor zulke uitvindin gen geschikt was, te beschaven. Dan tot eer der Duitschers zij het gezegd, deeze aanmerking is op Duitschland niet toepasselijk, daar aldaar ieder die genie heeft, gelegendheid middelen vindt, om zijnen geest te veredelen met nuttige ken nissen te verrijken. De Inwoonders van Jena waren zeer ongerust vreesden de vernieuwing van de woede des oorlogs, gelijk zij in 1806 ondervonden hadden. Veele hadden hunne kostbaarheden geborgen of begraven, om op nieuws eene volkomene plundering te ontgaan, gelijk de keizerlijke garde dit voormaals hadt gedaan. Nabij de stad was een dorp t'welk geplundert van Inwoonders verlaten was. Welk een schriklijke geessel is het oorlog!!

Archief | 2007 | | pagina 157