DAGBOEK 179 Ziedaar eene opgaave van den prijs der noodwendigste behoeftens des levens ver geleken mer hun vorigen prijs. Een zak Tarwen-meel 30 Th.m. - 8, 2 gr. m. Roggen meel 25 - - 2, 8 - aardappelen de zak 7 - - 20 gr. 1 pd boter 2 - - 3 gr 1 pd rundvleesch 14 - 1 - een eij 5-1 gr. 1 pd varkensvleesch 14 - 1 K gr. zuiker 7 - - 14 gr. koffij 3 - - 12 - 1 henne 3-12 - 3 a 4 gr. 1 ent"5 3-12 - 3 a 4 gr. Kalfs- schaapen-vleesch is niet te bekomen. Kaarsen, olij, zeep &c meer andere noodwendigheden ontbreken, zoo ook hoppen- malsch-bier. In derzelver plaats heeft men een drank van haver, duizend gulden- &c andere kruiden gekookt.136 Wijn verkoopt men in overvloed, maar voor eenen hoogen prijs. December Den lsten werdt op nieuws eene contributie voor Tafel- Hospitaal-gelden betaald, te zamen eene somma van 30,000 fr. bedragende. De gerugten der over winningen, welke de gecombineerde Armeen behaald hadden, waren ook tot ons doorgedrongen. De Franschen laten den moed een weinig zinken eenige twijf- felen aan de spoedige wederkomst des keizers, andere blijven onverzettelijk in hun vertrouwen. De Croaten, Frankforters Saxen, die hier een groot deel der Garnisoen uitmaakten, zogten eenige zekerheid bekwamen, wanneer zij de wagt hadden van de Parlementairs, die door de Pruissen gezonden werden, couranten brieven.'37 De correspondentie tusschen den Generaal G.r,3S den Generaal von Heister, com mandant van den linker Oder oever, was aanhoudent, de oorzaak van dezelve onbekend. Eindelijk overnam de overste von Blumenstein het commando van den Generaal von Huster, die eene andere destinatie bekwam. Ook hij schreef den Gouverneur meer dan eenmaal daar ook dit te vergeefs tot bereiking van zijn plan was, zondt hij vermiddelst13- raquetten 3000 exemplaren, benevens eene oproeping aan de Geallieerde eenige couranten (num. 5). Naauwlijks waren dezelve in aller handen, als algemeen alarm geslagen een zeer grooten uitval gemaakt werdt. Men bleef onder het bereik der kanonnen van de vesting. De vijand vertoonde zich niet buiten zijne werken, alleen schoot, doodde blesseerde men eenige van de batterijen, op nieuws kwamen kanonnen- kogels granaten sprongen in de stad.H0 Hierna gaf de Gouverneur des ande rendaags de volgende proclamatie, (num. 6). Over het algemeen was het deeze maand rustig, door raquetten schoot men alleen eenige malen couranten in de stad, die algemeen bekend geworden zijn.

Archief | 2007 | | pagina 181