ISO DAGBOEK 1814 Jan. Den eersten was een algemeene feestdag voor het gantsche guarnisoen, wijn eenig geld werdt onder Troupes verdeelt. Den avond nagt vierden de Pruissen Russen door ons eenige kanonnen-kogels Granaten in de stad te zenden, het geen alle nagten voortgezet werdt tot den nagt van den 23 Januarij, wanneer wij voor het eerst geheel rustig sliepen. Somtijds vong men reeds om 8, andere nagten om 10 uuren aan veeltijds was het om 7 uuren des morgens nog niet stille. Er waren nagten, dat meer dan 400 granaten in de stad geschoten werden. In het eerst werdt dit door een levendig vuur van de stad beantwoord. Na eenige dagen werden alleen hier daar eenige schoten gedaan niemand kwam uit de caserne. Men observeerde intusschen de uiterste waakzaamheid. Gelukkig werden hierdoor geene menschen beschadigt, de huizen leden aanmerkelijk. Den 4. Januarij zondt de Gouverneur de nevensgaande brief aan den overste v.Blumenstein, door middel zijner cavallerie, welke op stads-kosten opgerigt was. Aan lange stokken gestoken werden verscheidene exemplaren derzelve niet wijd van de vijandelijke batterijen geplant, (num.7)U] Hier nevens het antwoord van v. Blumenstein, dat niet minder gematigd als ver standig is (n. 8). Het een ander werdt door raquetten in de stad geschoten, ten bewijzen, hoe weinig v. Blumenstein zich door de insultes des Generaals beledigt vondt."*2 Eenige dagen nadien ging de algemeene spraake, dat de Croaten, Francforters Saxen revolteren wilden. De Gouverneur plaatste hun nu op de voorposten gaf hun gelegendheid tot desertie. Dan de officieren der voornoemde corps, die hunne magt verëenigd houden wilden, bedreigden ieder met den dood, die weggelopen, naderhand in zijn Vaderland mogt terugkeren, deeze bedreiging verijdelde het plan des gouverneurs. Na eenige dagen declareerden alle Alliëerden, de Spanjaarden Hollanders uit genomen, welke laatste onder de Franschen ingelijft waren, dat zij geenen dienst meer doen konden voor Frankrijk, dat zij de vesting verlaten, maar eerst geheel uitbetaald zijn wilden. Zij trokken dus alle wagten, die door hun bezet waren, in. Dezelve werden door Franschen geremplaceert. De Gouverneur beproefde alle middelen in het goede, om hun tot verdediging der stad te doen verblijven. Dan daar hij zag, dat alles te vergeefs was, drong hij zoo veel te meer er op aan, dat zij zoo spoedig mogelijk de vesting verlaten zouden. Onder hun hadden zij de afspraak gemaakt, zich door hun woord van eer verbonden, om niet, dan geza- mentlijk te vertrekken. Intusschen lieten de Frankforters Saxen zich intimide ren overreden. Zij hadden niets te vorderen vertrokken dus met bijna alle hunne zieken bagage in den namiddag van den 23 Januarij. De Gouverneur wilde, dat nu ook de Croaten zouden afreisen, vorderde dit met te meer kragt, daar hij thans de overhand hadt. Dan zij weigerden voor zij geld bekomen hadden spreidden opentlijk uit, dat ieder individu der Geallieerde, welke zich bij hun vervoegde, schut vinden met hun uitmarsche- ren zoude. De Spanjaards begaven zich dus, met uitzondering hunner officieren, in de casernen der Croaten werden willig opgenomen. Eenige hollandsche

Archief | 2007 | | pagina 182