184 DAGBOEK huis, alwaar zij sprongen groote schade aanrigtten. De stad heeft in deezen nagt veel geleden, vooral de Odergasse, de Judengasse, de Kuhegasse, de Ring Sc het Slot, waarin verscheidene granaten nedervielen sprongen. Om 5 uuren kwam nog een kogel van een getrokken geweer in mijne kamer, die bijna mat was,1"1'' Sc daar hij mij raakte, alleen eene ligte kneuzing aan het onder lijf veroorzaakte. Na 5 uuren werdt het stil tot bijna half zeven. Nu vong het kanonnen- Sc geweer vuur met verdubbeld geweld aan. Welhaast vernam ik dat de Pruissen, in getaie van bijna 400 mannen zich van de Redoute van Zerbau meester gemaakt hadden, Sc dezelve in witte klederen, om het springen derzelve te verhoeden, genadert waren. Dit was hun ook gelukt. Uitgenomen den officier, was het piquet Sc eeni- ge mineurs gevangen genomen, te vergeefs wagtten zij secours. (Na de belegering bleek de weigering van den Generaal Roose, die de regter Oderzijde comman deerde, om met zijne Russen aan den storm deel te nemen, zoo als hij beloofd hadt, daarvan de reede te zijn geweest.) Hunne patronen waren bijna verschoten Sc in plaats van het kanon, dat zij hier gevonden hadden, meede te nemen, Sc zich zelve te redden voor den dag aankwam, bleven zij, hunne ordres getrouw in de Redoute, na dezelve van het bus-kruid geledigt hunne gevangene getranspor- teert te hebben, terwijl de kanonnen hauwitsers in plaats van op de water redoute Sc Oder batterijen te vuren, Sc deeze tot zwijgen te brengen, hunne kogels Sc granaten in de stad schoten, Sc dus hunne meede-burgers onberekenbaar schaa- de toevoegden. Zoodra het nu dag was, vong men aan hun van de water-redoute Sc de stad met mitraille te beschieten. Zij waren zodanig aan de kogels bloot gesteld dar zij, om eenen zekeren dood te ontwijken, zich in de kassematten verbergen, of de redou te verlaten moesten. Dit deden eenige Sc alle werden eindelijk daartoe genood zaakt door een aanval van onze zijde met het gevelde bajonet, waarbij 28 soldaten Sc 1 officier krijgsgevangen Sc verscheidene geblesseert Sc gedood werden. Het getal der laatste is mij onbekend. De Franschen hadden ook eenige doden gekwetsten. Na den middag vulde men op nieuws de Zerbauer Redoute met 12.000 pd Buskruid Sc dit schoon Sc uitgestrekt werk, welkers waarde op 200.000 Th. geschat werdt, vloog avonds tusschen 5 Sc 6 uuren in de lucht. Des anderendaags gaf de Generaal-Gouverneur de nevensgaande Proclamatie, die ongetwijffeld veel waars inhoud (num. 13). Dit voorval gaf het Garnisoen nieuwen moed, Sc wij zijn daardoor wijder dan ooit van een spoedig Sc gelukkig einde. De rations van paarden- Sc zouten-vleesch (welk laatste ten minsten zeven jaren oud Sc dus bijna geheel bedorven Sc oneetbaar was) werdt van 8 op 6 Oneen gere- duceert. Er is geen versch runds-vlees meer als voor de zieke, ook dit is zeer wei nig. Den 15 Febr. belastte de Gen. Gouverneur deeze stad op nieuws met eene contri butie van 30,000 franken: de Commissaire des guerres, met een der gardes-maga-

Archief | 2007 | | pagina 186