DAGBOEK 185 zin bragten eene rekening van 30,000 fr. in, maar wilden de stad daarvoor koorn geven. Men verzogt hun de bovengenoemde schuld daarmeede te betalen, daar men aan geld gebrek hadt. Om dezelfde reede moest de Gouverneur de voorn. 50,000 op 25,000 fr. verminderen met belofte van koorn rijst daarvoor den burgers, die reeds aan alles gebrek hadden, uit zijne Magazijnen te reiken. Na den middag ging een Parlementair uit de stad, in antwoord op eenen, welken de Heer von Blumenstein gezonden hadt, om zich van het getal der gestorvene geblesseerde in na de laatste affaire te informeren. Den lóden vertrok de Major van het 151 Regiment als Parlementair naar Modlau (het hoofdquartier van v. Blumenstein).150 Men dagt, dat de capitulatie weder aan gebonden werdt.151 Intusschen verzekert men mij van goeder hand, dat het was, om den oversten, de verwonde krijgsgevangene aan te bieden, daar de zorg voor hun bij gebrek van geschikt voedsel gebrek van Medicamenten in de vesting bezwaarlijk werdt. 17 Men zegt, dat heden een overloper, een Pool, hier is aangekomen, welke de tijding brengt, dat Polei2 in opstand de Keizer der Franschen na twee gelukkig gewon- ne batailles zijn Hoofd-quartier in Saxen heeft, ja, dat zelfs Dresden reeds door zijne Troupes bezet is. Of werkelijk deeze man aangekomen is, dan of dit gerugt alleen verspreid wordt om aan de garnizoen nieuwen moed te geven, weet ik niet. Dit is zeker, dat het de Franschen alleen zijn, die zich dan door deeze, dan weder door eene andere tijding om den tuin leiden laten. Andere verhalen, dat Spanje Vreede met Frankrijk gemaakt heeft &c 200,000 mannen hulp-Troupes geeft onder aanvoering van Joseph Napoleon, terwijl de voorige kroon-Prins van Spanje den troon beklommen heeft, dat Oostenrijk, na de teruggave zijner vorige bezittingen in Italien, van de Coalitie afgetreden is, &c. dat eindelijk de generaal Rap, na de vesting Dantzig in de lugt gesprongen te hebben, zich naar Polen voorgeslagen aan het hoofd der Poolse Insurgenten152 gesteld heeft, de keizer - dan wat zal ik verder schrijvem daar ik nu het boven reeds opgetekende, op nieuws zoude her halen? Den 19den Feb. werden aan de Pruissen de gevangene overgelevert, die in deeze Campagne door het verlies hunner leedematen geenen dienst meer doen konden. Den 20sten begon om 9 uuren des avonds een vrij sterke fusillade van de Oder- zijde de Sternschans. Ik geloofde, dat men stormen wilde. Dezelve werdt afge wisseld door kanonnen-vuur, ook werden eenige granaten bomben in de stad geworpen. Tegen vier uuren was alles stil tot s'avonds half elf van den 21wanneer het cannonneren weder aanving tot smorgens 6 uuren werdt voortgezet. De schaade in de stad was niet zeer aanmerkelijk, daar men bijzonder op de wallen pointeerde.153 Het vuur werdt van de stad niet sterk beantwoord. Men gaat voort met het afbreken van Magazijnen, huizen schepen, die in den Oder leggen particulieren toebehoren. De winter is, en blijft zeer gestreng, de thermometer van Reaumur staat 16-18, onder O.15'1

Archief | 2007 | | pagina 187