190 DAGBOEK XII Vertrek uit Glogau &C Terugreis Mei Den 7den vertrok een groot transport van onze soldaten, die genezen waren. Thans gaat alles gelukkig. Wij verliezen weinige menschen meer welhaast hopen wij huiswaarts te keren. Den 15den was bestemd om op nieuws eenige zieke naar Frankrijk af te zenden, daar toe bekwaam waren, was ook tegelijk de tegenswoordigheid van drie Med. Doctores onnodig, waarom mij de commissaire des guerres eene brief" schreef, die in de tegenwoordige toestand van zaken waarlijk origineel is. De commandant gaf mij nu een paspoort, de zoo zeer van mij verlangde van den Hemel met de vurigste gebeden afgesmeekte order om naar Holland terug te keren. Met dankbaare herinnering schrijve ik hier de namen van mijne collega's Reding Bennit [Bermit?] Med. Doet. die toen zij mij zoo gelukkig zagen door de narig- ten, die ik van mijne Familie bekomen had, allen ijver aanwendden, om mijne reis te verhaasten mij hun regt, dat even zoo groot, als het mijne was, af te staan. Hoezeer ik na deeze mijne afreis, als het gelukkigste Evenement mijnes levens ver langd had, zoo kan ik mij evenwel niet ontveinsen, dat het verlaten der stad zelve mij veel, zeer veel moeite deed.100 Veel goedes had ik van veelen genoten, veele vriendschapsbewijzen, hulp in mijne krankheden, troost in ons wederzijds lijden, versterking in de hoop op een betere toekomst. Nooit zal ik de namen van veele Herzog, Diederich, Corti, Neumann, Lüschke, Löwenstein, des Hofpredigers - nooit die hunner Familie, nooit hun aller weldaden vergeten, ik beken het gaar ne, dat tranen in mijne ogen stonden, toen ik waarschijnlijk voor de laatste maal in mijn leven de handen deezer eedele menschen drukte. 15 Mei Zondag middag om 12 uuren vertrok ik uit Glogau.161 Door de ruines der envi rons deezer stad werd ik op nieuws aan het uitgestaan gevaar mijne gelukkige redding herinnert. Ik reed met de gewoone post in gezelschap van een paar voor zeer weinig interessante menschen door den om Glogau gelegenen &C mij wel bekenden oort kwam over Beutheneen kleine stad eenige kleine dorpen, die over het algemeen het uiterlijke van welvaart hadden naar Neustadtel. Deszelfs naam duid reeds de kleinheid des oorts aan, niets was hier bezienswaardig, uit genomen de lutherse kerk, die nieuw zeer net geboud was. Hier wagtte ik de post-wagen van Breslau af, om naar Berlin te verreizen. 16 S'morgens om één uur vertrokken wij van Neustadtel. Door de donkerheid zag men niets van den weg, voor wij om M 3 uuren in den morgen in Neusalz aan kwamen. Neusalz is een zeer schoon &C regulier geboud marktvlek wordt door Hernhutters bewoond. De weg was zeer zandig. Wij traverseerden verscheidene Bergen, die de schoonste Gezigten opleverden. In Waltenburg verwisselden wij van paarden. Nu ging het van het eene woud in het andere. Eindelijk niet verre

Archief | 2007 | | pagina 192