198 DAGBOEK Aanmerking verdient dat wij heden in Hanover op engelsch, in de huizen van Nenndorf op hessisch, in Stadthagen op Buckenburgs 6c in Minden op pruissisch territoir geweest zijn. 28 Van Minden reisden wij om A 9 uuren 6c kwamen over Lubbecke, een klein stad je, te Oldendorf. Hier verwisselden wij van paarden, arriveerden des avonds te 8 uuren te Osnabruck. Oldendorf'is een vrij aanzienlijk dorp, Osnabruck eene vrij aanzienlijke, en in nieu we 6c oude verdeelde stad. Over het algemeen is zij, voor zover ik dezelve gezien heb, niet schoon, zij is bekrompen 6c met weinig smaak geboud. Des niettemin vindt men eenige zeer goede straten 6c veele groote gebouwen. Komt men van Minden, dan moet Osnabruck zeer gevallen. Onze weg ging den gantschen dag door een bergagtig, maar meest zeer vrugtbaar land. Wij hadden immer de bergen aan de linker zijde 6c meermalen gaf ons dit schoone 6c pittoresque uitzigten. Dan men kan, wat dit betreft, deezen dag met die van gisteren niet vergelijken. De hitte was zeer drukkend 6c onze tour daar door zeer vermoeiend. 29 Om 7 uuren in den morgen van den 29 Mei reisden wij uit Osnabruck naar Ippenbuhren 6c kwamen om elf uuren aan. Hier daar was de weg schoon. Wij passeerden eenen vrij hogen berg 6c eene heide, die zeer onvrugtbaar 6c welks grond geheel uit kalkaarde gevormt was, ook passeerden wij eenige koolmijnen. Ippenbuhren is een vrij groot 6c schoon marktvleke Van daar vertrokken wij, na omgespant te hebben, naar Rheine. Tusschen Ippenbuhren Rheine was alleen een ijzer- kogel-gieterij merkwaardig. Van Rheine, een niet onaangenaam stadje, vertrokken wij naar Bentheim 6c kwa men aldaar niet voor A 9 uuren aan. Dit vlek is op eene steenrotz tusschen de vrugtbaarste landouwe gelegen 6c wat merkwaardig is: ook op de rots zelve groei en bomen 6c planten als in den besten grond. Voor het kasteel ontdekt men een uitmuntend gezigt op de lager liggende vlakte rondom de rots, op welke Bentheim geboud is. Het kasteel is een oud gebouw met sterke muren en torens omgeven. Alles herinnert hier aan een oud ridderlijk kasteeel, alles imponeert, op dit kasteel is nog een put te zien, welke een aanmerkelijke diepte heeft 6c geheel in de rots is ingehouwen, terwijl men aan den noordwestkant van hetzelve in een geheel op zich zelf staande stuk rots, het Drusus of Duivels oorkussen genaamd, de woorden vindt uitgehouwen: Hic Drusus dixit jura Tibantibus.,75 Hoe zeer men zich verwondert bij dit heerlijk natuur- 6c kunst-produkt, zoo veel te meer treurt men bij de vernieling, die de verderfzugt van den Generaal van Damme hier aangerigt heeft. De hanoversche Troupes hadden zich in den jare 1794 op den Burgt geretireert 6c capituleerden na 5 uuren verdedigings. Nu wer den bomben, granaten 6cc in het kasteel gebragt. Men verwoeste dus dit schoon monument der oudheid 6c schaadde meer in één ogenblik als eene tijd van 20 Eeuwen aan dit gebouw vernield hadt. Bij toeval werdt een der groote torens gered, wijl de deur, welke tusschen het bus-kruid, dat in 6c buiten dezelve gelegen was, communiceerde, in het ogenblik der ontbranding door de wind gesloten werdt.

Archief | 2007 | | pagina 200