JAARVERSLAGEN 2006 229 theologisch onderzoek naar de functie van het thema 'oorlog' in Koningen en een aan tal buitenbijbelse teksten. Van der Deijl is predikant in Oost-Souburg. Hier volgt een korte samenvatting van zijn lezing. Er is zoveel geweld in het Oude Testament, zo wordt vaak gezegd. Dat is onmiskenbaar. De vraag is echter, welke functie dat geweld heeft. Is het bedoeld om te verheerlijken, te rechtvaardigen, aan te klagen of te informeren? Kortom, is het protest of propaganda? Die vraag is niet eenvou dig te beantwoorden. Niet alleen omdat het Oude Testament bestaat uit verschil lende boeken uit uiteenlopende periodes van de geschiedenis van het oude Israël, maar ook omdat wij de auteurs vaak niet kennen en niet weten wat zij beoogden met hun geschriften. Onderzoek leidt tot de conclusie dat geweld in het boek Koningen nooit mooi wordt gevonden of wordt gepropageerd. Veeleer valt er kri tiek te beluisteren op machthebbers, hun machtswellust en hun gewelddadigheid. Op 11 mei sprak prof. dr. Marcel Barnard, kerkelijk hoogleraar vanwege de Protestantse Kerk in Nederland bij de Universiteit Utrecht en bijzonder hoogle raar liturgiewetenschap aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Recentelijk ont ketende hij een debat door in een tweetal lezingen te beweren dat de liturgie in onze kerken de liturgische beweging voorbij is. Eerst lette men te veel op model len en visies van de Reformatie of voerde men juist onderdelen van de oude mis liturgie in en zette de sacramenten meer centraal. Inmiddels zijn andere tendensen zichtbaar. Klassiek-gereformeerde liturgie lijkt een revival te beleven. Migranten- kerken hebben eigen vormen van eredienst. In verpleeg- en ziekenhuizen en justi tiële inrichtingen, alsook bij de krijgsmacht, ontstaat liturgie in wisselwerking met de specifieke omgeving. Op het internet ontwikkelen zich allerhande rituele en liturgische mogelijkheden. Kortom, het liturgische veld is complex en meerduidig. De lezing werd met beeld en geluid toegelicht. De belangstelling voor de lezingen was goed. Werkgroep Kunstgeschiedenis Het bestuur van de Werkgroep Kunstgeschiedenis bestond in het verslagjaar uit drs. C.E. Heyning, voorzitter, mr. P.C. Porrey, secretaris, drs. D.H. de Kup, pen ningmeester, en drs. B. Sens en B. Blikman-Ruiterkamp. De contributie bedroeg 14 euro. Het aantal leden liep terug van 86 naar 80. De Werkgroep Kunst geschiedenis organiseerde in het seizoen 2006-2007 verschillende lezingen. Na een korte algemene ledenvergadering op 3 mei hield drs. M. Spliethoff een lezing over koningin Wilhelmina als kunstenares, ter voorbereiding op een tentoonstelling van de tekeningen en schilderijen van deze vorstin die in de zomer in het Museum Paleis het Loo werd gehouden. De Zeeuwse fotograaf en filmer Paul de Nooyer gaf op 9 oktober een overzicht van zijn werk en liet enkele voorproefjes van de nieu we films voor het Zeeuws Museum zien. C.H. Staal, conservator van het Museum Het Catherijneconvent te Utrecht, sprak op 11 december over de wijze waarop de geboorte van Christus door de eeuwen heen is uitgebeeld. Commissie tot redactie van het tijdschrift Zeeland Het tijdschrift Zeeland verscheen in zijn vijftiende jaargang vier keer. In maart werd buiten verantwoordelijkheid van de redactie het eerste nummer uitgebracht, samengesteld uit bijdragen aan het historisch-demografische congres 'Zeeuwen in beweging', dat in 2005 in Middelburg werd gehouden. Ook het tweede nummer

Archief | 2007 | | pagina 231