230 JAARVERSLAGEN 2006 was een thema-uitgave, die grotendeels bestond uit bijdragen aan het congres 'Nieuwe Nederlanders, toen en nu', dat in december 2005 in Middelburg ter gele genheid van het driehonderdjarige bestaan van de plaatselijke synagoge werd gehouden. Hoewel niet opgezet als themanummer, stond het derde nummer van het tijdschrift voor een groot deel in het teken van 'Zeeuwen en de risicovolle scheepvaart'. Centraal in nummer vier stond de Westerschelde; bij wijze van expe riment werd een katern kleurenfoto's met gedichten opgenomen. Halverwege het jaar droeg drs. C.N. Polderman na zeven jaar het hoofdredacteur schap over aan drs. E.-J. Weterings. Verder bleef de redactie in het verslagjaar ongewijzigd. G.J. Gerestein werd tot voorzitter van de redactie benoemd. Hij ver eenvoudigde ook de opmaak van het blad, waardoor een strakkere vormgeving ontstond. Hoewel schrijvers voor hun bijdrage geen honorarium ontvangen, was het aanbod aan kopij zowel kwalitatief als kwantitatief bevredigend. In het komen de jaar wil de redactie meer aandacht besteden aan door het Genootschap te orga niseren activiteiten. Een aanzet daartoe was de introductie van de nieuwe rubriek Genootschapszaken in het laatstverschenen nummer van 2006. Commissie tot redactie van Archief en Werken De Commissie tot redactie van Archief en Werken is uit hoofde van artikel 41 van de statuten van het Genootschap door het bestuur belast met het verzorgen van de uitgave van het jaarboek van het Genootschap, van publicaties in de reeks Werken en van catalogi van de verzamelingen. Jaargang 2006 van het ArchieftA eind 2007 verschijnen. Dit themanummer over desurbanisatie zal bijdragen bevatten die voortkomen uit een in 2006 gehouden congres over dit onderwerp, en wel van de hand van dr. Anton Schuurman (Universiteit Wageningen), die een inleiding op desurbanisatie zal schrijven, prof. dr. Wijnand Mijnhardt (Universiteit Utrecht) {De drie tijdvakken van de Nederlandse geschiedenisdr. Marjolein 't Hart (Universiteit van Amsterdam) {Desurbanisatie in Nederland en het bredere Europese perspectiefdr. Paul Brusse (Universiteit Utrecht) {Het plotselinge verval van Middelburg na 1795), dr. Piet van Cruyningen (Universiteit Wageningen) Nog maals het inwonertal van Middelburgdrs. Arno Neele (Universiteit Utrecht) {Gebukt onder het verledenhet economische debat in Middelburg tussen 1770 en 1870), prof. dr. Willem Frijhoff (Vrije Universiteit) {Perceptie en identiteit; stede lijkheid en ruraliteit) en dr. Jeanine Dekker (Universiteit Utrecht) {Het bezit van heerlijkheden op het Zeeuwse platteland 1678-1848; Een verkenning van de macht van de stedelijke elite in het buitengebied). De commissie is voornemens in de toekomst meer symposia te organiseren, onder andere over de historische band tussen Zeeland en Suriname. In de reeks Werken wordt een aantal publicaties voorbereid. De digitale versie van het 571 bladzijden tellende werk van J.Z.S Pel, Chirurgijns, doctoren, heelmeesters en artsen op het eiland Walcheren 1700-2000 is op de website van het Zeeuws Archief geplaatst, met een mogelijkheid om door te schakelen naar de website van het Genootschap. De commissie beraadt zich over de digitalisering van oude uit gaven van het Genootschap. De commissie is vertegenwoordigd in de Agendacommissie, de Genootschapsraad en de websitecommissie.

Archief | 2007 | | pagina 232