70 PIERRE BOREL Middelburg de moeder, de uitvindster van de telescoop Moge God, schepper der natuur, u alles zó verschaffen en u de natuurlijke rijkdommen van uw land zó geven, moge de zee met zijn gunstige golven u alles zó toespoelen en trofeeën, de wereldzee waardig, zó brengen, zoals mijn geest het wenst, die toegewijd is door trouwe liefde, opdat de dagen voor u stralen door een betere zon. Frankrijk stuurt u door zijn bevriende rivieren wijn, Engeland brengt schapenvachten als het Gulden Vlies, Spanje dient u tegen uw wil met zijn geschenken, het woeste Turkije en het rijke Arabië met Egypte. Guinea, dichterbij dan, en Java met zijn landbouw, verder weg dan Groot-Indië3, hebben altijd iets om u te sturen. Overige zaken zijn u ook waardig. Maar voeg het volgende toe aan de oude roem: want u geldt als de zegenrijke uitvindster van de telescoop. Door u zien wij de sterrenhemelen dichterbij, door u beklimmen wij knap de hemelse huizen en zien wij eerder onbekende en ongeziene sterren. Er is door ontelbare sterren een nieuwe wereld op de wereld. Maar het is niet genoeg de uitvinding geprezen te hebben: het nageslacht zal opnieuw boeien, versterkt door de sterrenkijker. Het zal meer dan wonderbaarlijke en onvoorstelbare zaken onthullen. De roem van de nakomelingen zal ook de uwe zijn. Het nageslacht zal u de eeuwige roem van een binnengehaalde wereld bezorgen en het zal met de huidige generatie een waardig geluid laten horen. Zo zal Middelburg lange tijd leven waar zee, waar land, waar hemel open ligt. Pierre Borel arts van de koning van Frankrijk

Archief | 2007 | | pagina 72