PIERRE BOREL 79 één blik wordt er honderdmaal zoveel ruimte weergegeven als met andere kijkers. Voor een dubbele kijker zijn er twee identieke bolle nodig. [13] Hij verwacht dat we met deze dubbele kijker de maan enzovoort vierduizend keer dichterbij en beter dan tevoren kunnen zien. Ik heb genoegen beleefd in het onthullen van geheimen van schrijvers en ik zou veel raadsels als voorbeeld kunnen geven die ik opgelost heb. Een aantal heb ik er in mijn Scheikundige bibliotheek en in mijn Oudheden uit Castres genoemd, die ik hier niet ga herhalen. Maar ik voeg een ander raadsel over slijpen van diezelfde Rheita toe, met het volgende thema: Cphaatritna Ipeu uiimsesn itmoo ianggelnuitoisnea tunitproulmi pionleiato etc. Dit is: charta; pulmento patinam levissimo agglutina ingeniose, vitrum tripoli in ea polito, etcetera. Bestrijk vernuftig een schaal met een hele fijne papierpap; daarin moet de lens met tripel gepolijst worden enzovoort. Hoofdstuk 7. Het gebruik van de telescoop en andere kijkers, en de ontdekkingen ermee Kijkers met een buis worden telescopen genoemd: kijken naar ver verwijderde zaken. Als gevolg daarvan zijn wij in staat schepen op zee, vijandelijke hinder lagen, mannen die op ons afkomen en andere dingen die tamelijk ver weg zijn, duidelijk waar te nemen. Sterker nog, aan de hemel ontelbare nieuwe sterren, een hele verzameling van sterretjes in de Melkweg, nieuwe planeten rond Saturnus, Jupiter en de zon, en op de maan zeeën, bergen, eilanden, rotsen, dalen enzo voort. [14] Maar met een buitengewoon kijkertje in verschillende vormen wordt het gezichts vermogen van oude mannen versterkt, worden op wonderlijke wijze voorwerpen verkleind of vergroot, worden de stralen van de zon zo geconcentreerd, dat ze iets verbranden. Maar hier moet opgemerkt worden dat dit zelfs met een gewone schaal vol water gedaan kan worden als die schaal in de zon staat en als er een brandbare stof tegenover wordt gezet. Zaken worden zelfs in aantal vermenigvul digd. Diertjes die niet te zien zijn, worden zo vergroot, dat zelfs de ogen, met onderdelen, van mijten, vlooien enzovoort heel goed te onderscheiden zijn. En ook andere wonderlijke dingen zoals in het begeleidende Honderdtal''' dat aan het eind van dit boek is bijgevoegd, te zien is. Merk op dat er mensen zijn die menen dat dit brandproces met kijkers zo vergroot kan worden, dat zij tot in het oneindige met een bolle lens brand kunnen stich ten. Dit geloofde Baptista della Porta, maar Kepler weerspreekt hem. Kijk, er zijn ook andere dingen die met behulp van telescopen ontdekt zijn en die te danken zijn aan de waarnemingen van Galileo Galilei, volgens Vittorio Siris Franse Mercurius. op het eind van deel 2, boek 3:

Archief | 2007 | | pagina 81