PIERRE BOREL 81 Hollanders beweerden dat zij de uitvinding deden, zoals blijkt uit Sirtori, De Telescoophoofdstuk 1, paragraaf 1Toch is de uitvinding bij geen van hen gedaan, maar in Zeeland (in de Nederlanden), zoals op de geëigende plaats bewezen zal worden.22 Er zijn mensen die menen dat deze zaak al bij de Ouden bekend was, maar dan onder de goed bewaarde geheimen. Maar, als deze zaak aan iemand bekend zou zijn, dan zeker aan Democritus (de grote filosoof, wiens filosofie, die mijn arbeid meer dan waard is, ik op schrift stel21). Hij heeft als eerste gezegd dat de Melkweg een verzameling sterren is en andere, vreemde dingen. Het was lastig, sterker nog, [19] onmogelijk, die dingen te onderzoeken met ons gezichtsvermogen, maar de uitvinding van de telescoop lag begraven in vergetelheid tot aan onze tijd. Sommigen beweren dat de Engelsman Bacon ermee bekend was, anderen Baptista della Porta. Delia Porta schijnt hierover het een en ander, maar wel onbegrijpelijk, gezegd te hebben. Ook zijn er mensen die het gunnen aan een man uit Sedan, Crepius genaamd, een uitmuntend vakman. Maar omdat er door niemand gepu bliceerd is, kunnen we hieraan met recht twijfelen. Er was een Italiaan, een broe der Paulus, een zeer scherpzinnig man, die de vervaardiging van kijkers kende, maar hij had dit van horen zeggen. Alles kwam oorspronkelijk uit Zeeland, zoals zonneklaar aangetoond zal worden. Een sterkere reputatie hadden Drebbel, Galilei en Metius. Aan hen allen wordt door velen deze uitvinding toegeschreven. Zij schamen zich niet haar voor zichzelf te claimen, hoewel het toch door alle, ook openbare, bewijsstukken heel duidelijk is dat zij een vakman uit Middelburg ontmoet hebben, of dat zij deze uitvinding op een andere manier aan hem ontleend hebben. Het grootste deel van de serieu zere schrijvers ontneemt de Fransen, Italianen enzovoort deze uitvinding en gunt haar de Hollanders. Maar nog altijd kennen zij de situatie niet goed. Ze komen dan weliswaar dichter bij de waarheid, omdat ze ruiken dat de zaak daar in de buurt uitgevonden is, maar ze wilden haar liever toekennen aan wereldberoemde geleerden dan aan een eenvoudige vakman. [20] Zo beweerde Descartes in zijn Breking van het licht dat de uitvinder een Hollander was; hij lijkt op Metius te doelen. Het ontbrak niet aan mensen die durfden te beweren dat de zaak uit Spanje afkomstig is. Maar omdat deze beweringen niet minder onbegrijpelijk zijn dan die over de man uit Sedan, en omdat ze door heel weinig mensen serieus genomen worden, zullen we ze niet nader onderzoeken. Hoofdstuk 9. Galilei heeft de telescoop niet uitgevonden maar mensen in Zeeland Binnen deze groep uitvinders van de kijker staat als eerste Galilei op, die de uit vinding aan zichzelf toekent. Hij werd tot nu toe door veel volken als de echte uit vinder geprezen. Ook schept hij over zichzelf op in zijn eigen lofdichten, zoals dui delijk is uit zijn aangeboden aan de staat der Nederlanden verzoekschrift. Daarom werden kijkers massaal Galileïsch genoemd. Toch, als er enige roem aan hem ver schuldigd is voor de uitbreiding en volmaking van de uitvinding, dan vind ik niet dat die roem hem afgenomen mag worden. Dit boosaardige verlangen is altijd ver

Archief | 2007 | | pagina 83