PIERRE BOREL 85 Met een stoutmoedige kijker beeft hij de Olympus onderzocht, en vanaf zijn plaats zwervend tussen de verst afgelegen sterren heeft hij tot nu toe onbekende werelden onder ogen gehad en hij maakt de ivijdse vlakten van de maanstreken zichtbaar. Maar hierover hebben we uitgebreid gesproken in ons boek De meervoudigheid van de aardbollenwaarin we bewezen hebben dat de maan en de overige sterren werel den zijn en de aarde een ster. Alle volgelingen van de Muzen moeten hem zeker de hemel in prijzen en zijn stad, de moeder van zo'n grote uitvinder, verheerlijken. Zoals ik hoop: hem zullen de komende jaren niet doodzwijgen noch zat de ouderdom onder een donkere wolk ontvoeren De schrijvers zullen hem rekenen tot de gelukkigen van wie de genadige Jupiter hield. Ook zullen ze hem als een schitterende ster rekenen tot de beroemde waar nemers van nieuwe waarnemingen aan de hemel, omdat hij de eerste stap op een ontwijfelbare weg voor de anderen heeft voorgesteld en de deuren heeft geopend. [28] Gelukkig de geesten die hun aandacht het eerst richten op het beklimmen daarvan en van de godenhuizen. Ook Johannes, zijn zoon, mag niet beroofd worden van zijn roem. Hij heeft zich, met zijn vader, ijverig gestort op het vervolmaken van deze kunst. En zelfs Hans Laprey, Lippersein genoemd door Sirtori, mag ook niet beroofd worden van zijn roem. Hij heeft bij toeval dezelfde uitvinding gedaan en was ook een burger, net als de anderen, van dezelfde stad, van Middelburg. Hij heeft de uit vinding, na een hele korte kennismaking ermee, bijna alleen vervolmaakt, zoals verderop gezegd zal worden.32 Hoofdstuk 13. De dingen die Johannes Sachariassen, de zoon van Jansen, met de uitvinding van zijn vader aan de hemel ontdekt heeft Toen ik hoorde dat de zoon van de uitvinder het een en ander van groot belang aan de hemel ontdekt had, wilde ik dat publiceren tot roem van hem en zijn vader land. En daarom, lezer, neem wat hijzelf vertelt in zijn eigen brieven", in u op, hoewel ik dit nog altijd niet kan bevestigen. Hij heeft een helder bolletje waarge nomen bij de maan, als het ware een maan in de maan. Het wordt als een pom poen verdeeld door de stralen van de maan. Hij heeft ook zeven nieuwe sterren in de Grote Beer waargenomen. Ik ben van mening dat deze sterren naar de zeven Verenigde Provinciën van de Nederlanden genoemd moeten worden door het beeld van dat bundeltje pijlen. Dit in navolging van anderen die door hen ont dekte sterren de namen van de Bourbons, van de Medici en van Urbanus VIII gegeven hebben; [29] het betreft hier Galilei en Rheita met sterren rond de zon en rond Jupiter.3'1

Archief | 2007 | | pagina 87