PIERRE BOREL 89 Johannesde zoon van Sacharias Jansen (de eerste uitvinder van de telescoopuit Middelburg, schrijft onder het overzicht met de standen van de maan, die hij vaak met zijn eigen telescoop gezien heeft, het volgende Ik heb op verschillende tijden met mijn maankijker de maan bekeken toen ze vol was. En ik heb altijd in het onderste deel van de maanschijf een klein bolletje gezien: een bol gericht op de bodem of het onderste deel van de maan. Deze bol ligt niet in het midden van de schijf maar een beetje aan de rechterkant van de maan, zoals duidelijk is uit de door mij bijgevoeg de tekening. De bol zeifis aan de ene kant vol bonte, aan de andere kant vol heldere vlekken. Ook is de bol vermengd met licht, zoals het maanlichaam of de hele maanschijf. Maar in het midden van die bol of dat bolletje is een klein, onooglijk puntje of centrum te zien dat boven matig en uiterst helder is. Uit deze punt op de bol komen zes heldere lijnen (als het ware zaai- of ploegvoren) voort, zoals er te zien zijn op de schil van een groene pompoen. Deze lijnen gaan vanuit het laagste deel van dat bolletje naar beneden en naar boven (als het ware stralen vanuit een zwak lichtpunt) tussen de opvallende vlekken. Je kunt ze maar met moeite zien en ontdekken, tenzij de hemel heel helder en zonder wolken is. Ik ga hier nu niet de vlekken op de hele maanschijf bespreken en aanduiden, omdat ik daarvoor niet de vereiste tijd kon vrij maken en omdat die vlekken niet altijd dezelfde vorm hebben, want ik was alleen bezig met de afstelling van de telescopen. [39]36 Deze telescopen lieten mensen die er doorheen keken, helder en duidelijk de beelden zien van hemellichamen door die te vergroten. Verschillende astronomen die een door mij gebouwde telescoop bezitten en die hem correct gebruiken, zeg gen dat ze nooit eerder deze lijnen of, zoals ik gezegd heb, voren op de maanschijf zo nauw keurig gezien hebben. De maan is in mijn telescopen niet plat, zoals ze vroeger aan haar hemel verscheen, maar ze lijkt vanuit de hemel naar beneden te komen en zich als een bol voor mijn telescoop te posi tioneren, zodat de ronding en kromming ervan zo duidelijk mogelijk te zien zijn. [40]

Archief | 2007 | | pagina 91