90 PIERRE BOREI. Op de vraag die Johannes Sachariassen voorgelegd had gekregenof de door hemzelf gebouwde telescopen de sterren aan de hemel die anders met het blote oog te zien zijn, echt groter laten zien als ze bekeken worden door een telescoop, antwoordt hij het volgende. De Grote Hond, het oog van de Stier en veel andere vaste sterren vertonen zich in een grote re vorm dan wanneer ze bekeken worden met het blote oog, maar ze fonkelen sterk, als fak kels. Daarom blijft dit het belangrijkste wat hij er zelf over kan zeggen. Hij zegt: Ik heb vaak de planeet Jupiter waargenomen die zich een beetje duister als een ronde bol laat zien. Bij hem heb ik soms twee zwevende of hoog in de lucht geplaatste sterretjes gezien, soms zelfs drie, maar meestal vier. Voor zover ik het kon waarnemen, draaien zij continu in een cirkel rond Jupiter; dit laat ik graag aan astronomen over. In de Ossenhoeder zijn er met het blote oog geen sterren te zien, afgezien van de bekende zeven (of andere die tot nu toe ontdekt zijn), maar met mijn telescoop heb ik er ontelbaar veel andere gezien. Dat aantal is onbegrensd en temidden ervan heb ik zeven sterren gezien die [41] ff tamelijk opvallend en groot (in verhouding tot de onmetelijke afstand) waren. De eerste vier hiervan staan in een rechte lijn tussen de door de Arabieren Mizar genoemde ster van de Ossenhoeder en de eerste van de vier die zij Benethas noemen. De drie overige staan in een rech te lijn tussen de tweede en de vierde Benethaszoals in de afbeelding hierboven aangegeven is. Dezelfde afbeelding, nu op de Grote Beer overgezet, met de zeven nieuwe sterren, kenbaar aan de naam Verenigde Nederlanden,37

Archief | 2007 | | pagina 92