JAARVERSLAGEN 2013 115 zacht en buigzaam als ze in het water komen. Ze worden nog altijd voor cosme tische doeleinden gebruikt, speciaal om de huid de reinigen. Ze werden vroeger ook wel gebruikt voor binnenzolen in schoenen en onder paardenzadels. Door de poreuze structuur ontstond er een betere luchtcirculatie en werd zweetvorming tegengegaan. Ook werden ze gebruikt op schepen om leidingen te reinigen of om als filter te dienen. In de jaren '80 en '90 van de negentiende eeuw verschenen er in diverse kranten artikelen over luffa's, waarmee de aandacht op deze vruchten geves tigd werd. Zoals het er nu naar uitziet zijn de drie van het Zeeuws Genootschap de oudste in Nederlandse collecties. Conservator naturalia drs. G.R. Heerebout heeft tenminste geen oudere gevonden. Waarschijnlijk werden niet eerder luffa's van het strand geregistreerd opgeraapt en meegenomen. Dat laatste zal ook begonnen zijn toen ze meer bekend werden en bovendien stoom- en motorschepen het van de zeilvaart overnamen en ze als natuurlijke filters werden gebruikt. In het tijdschrift Het Zeepaard van de Nederlandse strandwerkgemeenschap komen naoorlogse mel dingen voor waarbij ze nog vol olie zaten. Onlangs is ook een brief met een uniek drukwerkje van het Bataviaas Genootschap bestemd voor het Zeeuws Genootschap gevonden in de Prize Papers in The Natio nal Archives in Londen. Dit zijn door de Engelsen in de zeventiende en achttiende eeuw gekaapte brieven en andere documenten van Nederlandse schepen. Het Bata viaas Genootschap had nauwe banden met het Zeeuws Genootschap en menig een was van beide lid. Batavia financierde ook Zeeuwse prijsvragen. Over en weer schonken zij elkaar voorwerpen en eind 1784 werd zelfs de eerste levende orang oetan naar Europa gezonden. Adriaan Moens stuurde het speciaal gevangen dier als blijk van achting voor het hem toegenegen Zeeuws Genootschap naar Zeeland. Moens, die tal van volkenkundige voorwerpen aan het Zeeuws Genootschap heeft geschonken, was op dat moment voorzitter van het Bataviaas Genootschap. Met de Zweedse bioloog Klas Frederik Hornsted wordt de aap naar Nederland verscheept, maar daar komt hij niet levend aan. Het verhaal is gepubliceerd in het vijfde deel van de reeks Sailing Letters Journaal (2013). Al met al aanleiding om de collectie volkenkundige voorwerpen eens nader onder de loep te nemen. Er zitten meer objecten in die eerder bij de naturalia gezocht zul len worden, zoals hoorns van neushoorns en schedels van neushoornvogels, diverse vruchten en zaden, eetbare vogelnestjes en lava en as van verschillende vulkaanuit barstingen. Hoewel de oud- en zeldzaamheden als exotica ooit bij elkaar hebben gezeten, zijn delen ervan later om praktische redenen verdeeld over verschillende afdelingen. Virtueel kan de hele verzameling in context worden getoond. Op de tentoonstelling 'Bescherm mij, kleding en accessoires voor lichaam en ziel' in het Zeeuws Museum (juni 2013-maart 2014) waren ook enige volkenkundi ge voorwerpen te zien, waaronder een ketting van de Zwartvoetindianen en de hoed van Meinard Sprenger, hoofddeksels uit Indonesië, een danskostuum van de Dajaks, mantels van de Maori uit Nieuw-Zeeland, een schort van de Papoea's uit Nieuw-Guinea, een poncho uit Tahiti en een indianenhoofdtooi uit Demerary. Er waren geen aanwinsten in het verslagjaar. Natuurhistorische Voorwerpen, onderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nielande bericht als volgt: Op 13 juli 2013 vond de bottenvistocht plaats. Aan schelpensoorten leverde de

Archief | 2014 | | pagina 117