JAARVERSLAGEN 2013 117 In het verslagjaar verwierf het Genootschap een interessante boeksimile, geplaatst in een mahoniehouten kastje. Het wekt de indruk van vier fraai gebonden boeken met als rugtitel: J. Ehrlich, Verzameling van Walcbersche vlinders. Het bevat een soort kartonnen vakjeskastje voor vijftig preparaten. Er zijn 36 preparaten aan wezig. Tussen twee aan de randen afgeplakte glaasjes bevinden zich vlinders; de kleinere soorten bevatten het volledige dier, van de grotere soorten zijn meestal alleen de vleugelparen gemonteerd, soms ook met kop en/of sprieten. Het betreft allemaal voor 1863 (het overlijdensjaar van Ehrlich) op Walcheren verzamelde vlin ders. Sommige preparaten bevatten meer van één vlinder. Er zijn in ons land niet veel vlinderverzamelingen die zo lang en zo goed bewaard gebleven zijn; in elk geval is dit de oudste Zeeuwse collectie. De op de glaasjes aanwezige etiketjes verwijzen allemaal naar het werk van Jan Christiaan Sepp, die aan het eind van de achttiende eeuw een paar fraai geïllustreerde boeken over vlinders publiceerde. Kennelijk heeft Ehrlich dit werk gebruikt voor zijn determinaties. Te zijner tijd zullen alle vlinders op naam gebracht worden en zal er een vergelijking gemaakt kunnen worden met de Walcherse vlinderfauna, 150 jaar later. Boeken De conservator P.J. Aarssen bericht als volgt: Evenals in de voorafgaande jaren werd een groot gedeelte van de tijd besteed aan het controleren van de pamflettenverzameling in de Zeeuwse Bibliotheek. Deze verzameling met zowel de exemplaren van de Bibliotheek en die van het Genoot schap, bestaat uit ongeveer zesduizend pamfletten tot en met 1795. Niet altijd is de eigendom duidelijk aangegeven. Tot nu zijn ruim drieduizend pamfletten beke ken. Van een 200-tal kon via de oude catalogi van Nagtglas met zijn eigenhandig geschreven signaturen, achterhaald worden dat ze eigendom van het Genootschap zijn. In overleg met de Zeeuwse Bibliotheek wordt dit in de catalogus van de biblio theek en op de omslag van de pamfletten vermeld. Tevens is afgesproken dat de dubbele exemplaren ook te zijner tijd beschreven zul len worden zodat een volledig overzicht van het bezit van het Genootschap gemaakt kan worden. Van een aantal schenkingen op de lijst Lafont kon de huidige signa tuur worden gevonden. Voor de verzameling werd aangekocht het vierdelige standaardwerk van Ina Kok: Woodcuts in incunabula printed in the Low Countries (2013), Vol. 2 in de reeks Bibliotheca Bibliografica Neerlandica. In dit werk staat een beschrijving van een houtsnede in Bartolomeus Anglicus' Die Schoone ende Die Suuerlicke Historie van Appollonius van Thyro (Delft, 1493) waarvan alleen het Genootschap en de Biblio- theque National in Parijs een exemplaar bezit. De verzameling werd verder uitgebreid met een aantal schenkingen: -van het Praktizijnscollege te Middelburg werd, zoals in het vorige verslag aange kondigd, een twaalftal juridische werken uit de zeventiende en achttiende eeuw ontvangen, waaronder Van Mieris' Groot Charterboek in 4 folio delen (1773-1756), Het Groot Placaet-boeck, 9 folio delen plus register (1658-1705), en diverse ordon nanties en costumen betreffende steden in Zeeland en Vlaanderen. -van de Stichting Vrienden van de Travalje: Overzicht van de Travaljes in Zeeland (2013). -via Eric van der Doe uit de serie Sailing Letters Journaal, deel 5: Buitgemaakt en

Archief | 2014 | | pagina 119