JAARVERSLAGEN 2013 119 Een hoogtepunt voor de Verzamelingen was dit jaar de aankoop van een bijzonder fraai Zeeuws object: J. Ehrlich, Verzameling van Walchersche vlinders, datering circa 1850. Het is een zogenaamde boeksimulant, een object in de vorm van een boek. Het onderhavige object bestaat uit vier rijk gedecoreerde aan elkaar verbonden boekbanden, gemaakt door J. Ehrlich. Deze Middelburger leefde van 1787 tot 1863 en was boekbinder van beroep maar tevens een notoir verzamelaar van weten schappelijke curiosa. Bovendien ook lid van het Zeeuws Genootschap! Het geheel kan aan twee zijden (aan voor- en achterplat) geopend worden. Hierin bevinden zich, in kartonnen vakjes, op elkaar gelijmde glasplaatjes waartussen zich een, twee en soms drie vlinders bevinden die op Walcheren rondfladderden. De afmetingen van de aan elkaar verbonden boekbanden zijn 24 cm hoog en 17 cm breed. Het geheel bevindt zich in een mahoniehouten kastje met een glazen deurtje uit dezelf de tijd. De afmetingen van het kastje zijn: 31 cm hoog en 24 cm breed. Dat dit object inderdaad afkomstig is van J. Ehrlich toont een veilingcatalogus, in het bezit van de Zeeuwse Bibliotheek, van zijn nalatenschap. Deze veiling werd gehouden door Van Benthem Jutting op maandag den 10 october 1864 op het Koorkerk hof te Middelburg', waarschijnlijk in de woning van de overleden Ehrlich. Nagt- glas schrijft immers in zijn Levensberichten van Zeeuwen-. 'Zijne inboedel was meest eene verzameling van curiositeiten en liefhebberijen, waarmede de vertrekken en zolders van zijne sombere woning op het koorkerkhof waren gevuld'. Onder het kopje 'Liefhebberijen etc.' treffen we als nummer 26 bovengenoemd object aan. Het Zeeuws Genootschap heeft op die veiling een 15- tot 20-tal Zeeuwse kaarten en tekeningen uit Ehrlichs nalatenschap gekocht voor de Zelandia Illustrata. Al met al een waardevolle aanvulling op de oudste Genootschapscollectie. Buiten deze aankoop waren er verder geen schenkingen of aankopen. Tenslotte zijn er weer de tweejaarlijkse bijeenkomsten geweest met de conservato ren van de Zeeuwse Bibliotheek, M. Bierens en drs. E.J.M. van der Doe-van der Geest, waarin op informele wijze de stand van zaken voor wat betreft de boeken en de handschriften van het Genootschap werd doorgesproken. Deze samenwerking verloopt uiterst plezierig. Historisch-Topografische Atlas Zelandia Illustrata De conservatoren drs. D. de Vries en drs. I.H. Vogel-Wessels Boer berichten als volgt. De Beheerscommissie is in dit verslagjaar niet bijeengekomen. Er zijn weinig vorderingen te melden bij het schiften van de reserve-exemplaren van de collectie, ten einde te komen tot een deel dat alsnog opgenomen wordt en ande re stukken die eventueel afgestoten kunnen worden. Het scannen van het materiaal tot formaat A3 werd abrupt gestopt door het overlijden van de scanoperator van het Zeeuws Archief in april. Door de afdeling Behoud werd verder gewerkt aan de materiële verzorging van vooral de aanwinsten. De kleinste formaten worden nu niet meer opgeborgen in lade kasten, maar in verpakkingsmateriaal dat zuurvrij is: mappen opgeborgen in platte archiefdozen. Door het Archief zijn voor publicatie in boeken of artikelen 283 digitale reproducties geleverd. De collectie heeft aan de illustratie van de eerste drie delen van de Geschiedenis van Zeeland in de laatste jaren ruimschoots bijgedragen, in totaal 130 afbeeldingen. In de Genootschapsagenda van 2013 In en om het huiszijn in totaal 60 objecten uit drie Genootschapscol-

Archief | 2014 | | pagina 121