50 ROOMS-KONING WILLEM II Illustrissimae et generosissimae principi et dominae Adae ex inclyto regum san guine procreatae paterno quidem Scotorum materno vero Anglorum Franciaeque, quae Florentio Hollandiae comiti juncta Guilielmum peperit Guilelmi regis avum paternum, mulieri incomparabily et de Zelandia benemeritae Florentius a Scoon- hovia abbas ut ab oblivione vindicitur hoe posuit monumentum. Vertaling Naar Dhanens, Het graf, 64-65, gedeeltelijk gewijzigd: Middelburg Aan de rechterkant van het koor is een rijke sepulture van albast, van jaspis en van git, het geheel verrijkt met goud. Het is een geknielde keizer, zijn vrouw achter hem, beiden in keizerlijke gewaden gehuld. De epitaaf op een gedenkplaat die door twee godinnen wordt gehouden, rechtvaardigheid en vrede, is aldus: Voor de zeer doorluchtige en onoverwinnelijke vorsten en heer en vrouwe, heer Willem, koning der Romeinen en van Duitsland, graaf van Holland, Zeeland en Friesland, die, op de leeftijd van nauwelijks twintig jaar door de eensgezinde steun van alle keurvorsten is aanvaard als koning der Romeinen en van Duitsland, door de heilige apostolische stoel is bevestigd, als overwinnaar in oorlog en vrede schit terende daden heeft verricht, ten slotte voortijdig is gestorven en op een onbe kenden plaats is begraven, na 27 jaar is gevonden en door de piëteit van zijn zoon Floris en zijn dochter Richarda is begraven in het klooster dat hij heeft gesticht, die ten gevolge van een toevallige brand is opgehouden aanwezig te zijn in ver dwenen uit] de herinnering der mensen, en voor Elisabeth, dochter van Otto I, hertog van Brunswijk en Lünenburg, koningin der Romeinen en van Duitsland, de liefhebbende echtgenoten, heeft abt Floris van Schoonhoven, voor de vorstelijke beschermers van het vaderland, opnieuw een (graf) monument gesticht. De zeer doorluchtige koning stierfin het jaar des Heren 1255 op 28 januari bij Hoogwoud. Hij heeft 9 jaar over het Roomse rijk geheerst, over Holland 21 jaar; hij heeft 29 jaar geleefd. Bovenaan is een kind, houdende Brabant en Vlaanderen; lager twee mannen in wapenrusting, de ene een banier houdend waarop Schotland aan de ene kant en Brabant aan de andere, en houdend een schild, gevierendeeld Beieren en Vlaande ren. De andere man draagt een banier van Vlaanderen aan de ene kant en Holland aan de andere, ook houdend een schild van goud met een burcht van keel. In het midden van het timpaan twee leeuwen, houdend een getopt wapenschild met de keizerlijke adelaar met één hoofd en in het hart een schildje, gevierendeeld van Beieren en Henegouwen. Lager zijn de zeven deugden. Op het voetstuk waar de twee prianten zijn geplaatst zijn zeven kinderen, deze wapenschilden dragend: [hier volgen zeven getekende wapenschildjes met als opschriften:] Schotland, Beieren/ Henegouwen. Brabant, Vlaanderen, Rijk/Brunswijk gevierendeeld, Limburg [éen wapenschild heeft geen opschrift, en vertoont een klimmende leeuw.]

Archief | 2014 | | pagina 52