Bijlage 6 Het gipsafgietsel van het grafbeeld uit circa 1904 (zie afbeelding 8) ROOMS-KONING WILLEM II 53 In een naschrift bij het artikel van J.A.Frederiks in De Tijd van 26 januari 1909 - het zelfde artikel als dat van 19 januari 1909 in de NRC - schreef de redactie van De Tijd'Onzerzijds een kleine aanvulling! Toevallig namelijk is ons vóór ettelijke jaren gebleken, dat de oude, oorspronkelijke zerk, in 1282 op last van Graaf Floris V boven het gat geplaatst, niet zóó vergruizeld werd, als uit het artikel van den heer Frederiks kan worden afgeleid. Bij een bezoek aan de ateliers van dr P.J.H. Cuy- pers te Roermond naar wij meenen in den zomer van 1904 zag een onzer de nog aanwezige stukken van deze zerk aaneengevoegd, zoodat een afgietsel van het bestaande kon worden verkregen. Dit afgietsel door bevoegde handen bijgewerkt en aangevuld, leverde een zoo getrouw mogelijke afbeelding van den oorspronkelij- ken grafsteen. Men zag daarop, zooals ook de heer Frederiks beschrijft, een ridder voorgesteld in liggende houding in maliënhemd met een schild op zijde, waarop een klimmende leeuw, het wapen van Holland. Dat de aldus in nauwkeurige repro ductie herstelde en bijgewerkte zerk inderdaad het graf van den Roomsch-koning Graaf Willem II gedekt heeft, viel uit de overgebleven stukken met stelligheid aan te toonen. Het is ons niet bekend op wiens last, noch met welk doel de reproductie van de zerk in de ateliers van dr Cuypers destijds vervaardigd werd; naar wij mee nen wacht het werk nog steeds op zijn voltooing. Laten wij hopen, dat nu de over blijfselen van het eerbiedwaardig vorstenlijk weder en nu, mag men verwachten, voor goed - in het oorspronkelijke graf werden teruggebracht, de monumentale zerk, welke ongetwijfeld en voor onze vaderlandsche en voor onze kunstgeschiede nis van waarde moet worden geacht, op de oude plaats zal terugkeeren - zij het dan slechts als getrouwe nabootsing van het oorspronkelijke!'

Archief | 2014 | | pagina 55