publiek ik heb en wat voor soort teksten je best doet, ik neem altijd een hoop teksten mee. Een paar slechte ervaringen heb ik wel. Een keer in Goes, waar ik wat gedichten voorlas in het voorprogramma van Tom Lanoye die volledig in het verkeerde keelgat schoten, met als gevolg dat Tom een brief kreeg om die klootzak van 'n Brusselmans nooit meer mee te nemenen een stuk in Vrij Nederland In Gent is me ook zoiets overkomen tijdens een politieke bijeenkomst. Veel van mijn teksten zijn cru, pornografisch en anti-religieus. Ze schrokken zich een aap en een belangrijk figuur in de Gentse politiek trok de stekker eruit, ook weer publiciteit. Maar niet die welke je nodig hebt. Vooral in Vlaanderen vinden ze het raar dat ze ervoor moeten betalen Andere schrijvers en invloeden WdH: Hoe moet je nu eigenlijk aankijken tegen termen als 'jonge schrijvers', 'Reviaanse invloeden', etc.? HB: Kijk, De Avonden van Reve was de eerste invloed die ik heb willen ondergaan: ik kreeg een klap met een hamer. Ook op zijn brievenboeken ben ik erg gesteld. Boeken zijn heel evident voor een schrijver, een vereiste dat hij zelf veel leest. Ik laat me bewust beinvloeden, het is onmogelijk iets nieuws te verzinnen, alles is al gedaan, stilistisch, technisch of weet ik veel. Zo is ook Modiano een invloed die ik nog niet gebruikt heb, terwijl ik op het concept van mijn volgend boek ben gekomen door 'De Badkamer', een schitterend boek van maar 100 bladzijden. Maar ook visuele invloeden als Dallas en reclame zijn er, daar zitten ook schrijvers achter. Die jonge Amerikanen krijgen hier veel publiciteit. In Nederland zijn Rosen- boom jong en die debutant, Van Haren. Ik zie mezelf niet als jonge schrijver. Het gaat ook om het aantal boeken. Iemand die vijf boeken heeft geschreven kun je niet echt meer een jonge schrijver noemen. Het laatste boek van Van der Heyden, 'De tandeloze tijd', vond ik erg goed. Ik denk dat hij een groot schrijver wordt. Ja, die invloeden. Je kunt niet alles lezen. Hoe meer je leest, hoe meer je beseft hoe weinig je hebt gelezen. In het begin, toen je net hier was, had den we het over Bukowski, maar ook Boris Vian bewonder ik en nog zoveel meer andere schrijvers. Dat klopt. In ons gesprek figureerden onder anderen Hans Warren, Jac. van Looy, Leavitt, Burroughs, Van de Broeck, Mulisch, Claus, Lanoye, Oek de Jong. Leraar .schrijversambtenaar.schrijverspolitiekers, literaire prijzen, staatssubsidies, De Morgen, het Nieuw Wereldtijdschrift en vele anderen. Willy de Houck. - 14 -

Ballustrada | 1987 | | pagina 14