terwijl er op de tv een serie is vertoond over Zaire en dat is zeker niet slecht. Ik heb zelf ook al die filmpjes bekeken voor ik vertrok en ik ben blij dat er niet veel mensen mij zijn voor gegaan. Daardoor loopt het boek waarschijnlijk ook zo goed. Ik ben door Zaire overweldigd. Er zal niet zo gemakkelijk een te vinden zijn dat die plaats zal kunnen innemen, als je ziet wat ik daar heb beleefd. Ik was er ook niet echt op voorbereid in een land te komen, zo ver weg, en daar dingen terug te vinden. Op een schoor steen een mandje te zien dat je als kind bij je grootmoeder zag. Dat zijn dingen die mij zo diep hebben aangegrepen en ontroerd, dat ik denk: wij zijn van een generatie die op ontdekkingstocht moet gaan in zo'n land. Vanaf het moment dat we ons bewust worden waar we leven worden we in Belgie met Zaire geconfronteerd. Via het zilverpapier, het knikkend negertje op de toonbank bij de kruidenier, vervolgens de rondtrekken de missionarissen die op school komen, missie tentoonstellingen enz. Vervolgens hou je een tijdje op erover na te denken. Zo is het in elk geval bij mij gegaan. En dan komen vooral in de tijd dat we volwassen zijn geworden de post-koloniale en vaak ook de anti-koloniale jaren. Het wereldbeeld werd volstrekt tegengesteld aan wat je in je jeugd hoorde en dan ineens het misprijzend kijken naar die missionarissen. De verhalen over de grote Man met zijn villa's in Belgie - in het zadel geholpen door de Belgen en Amerikanen - die Mobutu heet en aan wiens handen het bloed van dissidenten kleeft. Die twee dingen heb ik met elkaar willen confronteren, wat misschien kon omdat ik al vrij lang uit Belgie weg ben. WdH: Na het vertrek van de Belgen uit Zaire is er politiek nogal wat aan de hand geweest. LJ: Ja, alleen ging ik daar niet voor. Wat vinden de Zairezen? Dat wilde ik weten. Wat ik gezien heb door mijn manier van reizen heeft mij iets getoond van de werkelijkheidIk ben ook zeker niet op zoek geweest naar bewijzen dat de Belgen het nog zo slecht niet hadden ge daan. Altijd ben ik bang geweest dat dit boek geclaimd zou worden, hetzy door links, hetzij door rechts. Dat iemand zou zeggen: dit is nou een boek dat duidelijk maakt wat wij bedoelen. En dat het dan in een groep zou zitten, waardoor de andere groep zou zeggen: dat is dus zeker geen boek voor ons. Maar in die zin ben ik heel tevreden over hoe het boek in Belgie is ontvangen. Door de generatie oud kolonialen die roepen "jullie als jonge generatie weten er niets - 7 -

Ballustrada | 1987 | | pagina 7