VO Atomisering zorgde voor vereenzaming. Verveling zorgde voor bureaucratisering. Het menselijk individu kwam terecht in een labyrint, waar een meritocratische minotaurus hem ad infini tum opjoeg. Nergens brandde nog een licht, dat zou kunnen wijzen op een uitgang. 3. Het individu grijpt de macht Dankzij de technologische vooruitgang, die evenzeer een pro duct is van ambitie en vernuft als van trial and error, kon de mensheid zich naar het einde van de twintigste eeuw toe be ginnen te vergenoegen in een ongrijpbaar universum van beel den, woorden en geluiden. Een waar bombardement aan prik kels overspoelt ons, hedendaagse mensen, zoals de kust van Thailand werd overspoeld door een tsunami in 2004. De sociale verbeelding van de zogenaamde millennial-generatie is dus grotendeels geënt op een spervuur aan prikkels. Histori sche prikkels, wetenschappelijke prikkels, emotionele prikkels, enzovoort: via allerlei media worden ze zonder context en vaak sterk verwrongen op de hedendaagse mens afgevuurd. Allemaal zorgen ze naast een massaal komen bovendrijven van stoornis sen op het autismespectrum voor een dusdanige cocktail dat het de aanschouwer onmogelijk wordt om doorheen de bomen het bos te kunnen zien. Dat heeft gevolgen. Als uit een fles zonder dop ontsnapten rondom Y2K meer en meer bespiegelingen aan de geesten van gewone mensen. De geëmancipeerde individuen van na de eeuwwisseling die de twintigste eeuw afsloot en de eenentwintigste opende, waren opgegroeid in de overtuiging dat hun persoonlijke ideeën wereld van zeer groot belang is voor de mensheid. Ook dat behoort tot de sociale verbeelding van de laatste generaties. Reclamecampagnes zoals wij die nu kennen geven niet zelden deze gerichtheid op de grootsheid van elk uniek menselijk wezen te kennen. 'Word wat je wil', 'Zolang we dromen komt alles goed', 'Geef de wereld het beste van jezelf'5: goed klinken de slogans vervullen de mens met grootse idealen over zichzelf. Hem wordt wijsgemaakt dat zijn mogelijkheden eindeloos zijn, dat de sky the limit is. De Golden Boy die elk menselijk individu in de waan laat ver keren heel bijzonder te zijn, heet dopamine. Deze neurotrans mitter, die door God in elke mens werd ingeplant, zorgt, indien rijkelijk vrijgegeven in de hersenen, voor een geluksgevoel. Dat geluksgevoel is verslavend. Dat betekent dat wie het eenmaal heeft ervaren, het opnieuw en opnieuw en nog eens opnieuw wil ervaren. Daarop enten reclamebureaus zich, alsook produc tiehuizen, apothekers en drugdealers. Zij zijn de providers van het kortstondig geluksgevoel dat, indien sequentieel toege diend, een mens in de waan doet verkeren tevreden te zijn. Door een niet-aflatend bombardement van potentiële dopamine- inducerende prikkels op mensen af te vuren, ziet degene aan het stuur van het kanon zich in de luxueuze positie geplaatst 'held' te worden genoemd. Hij laat zijn dopamineverslaafden eten uit z'n hand en biedt ze water, dat hij hun verkoopt als wijn. Talentenjachten en headhunting verwerden na 2000 tot de meest bedreven sporten op het Olympisch veld van de merito cratische participatiesamenlevingen. Koken, zingen, dansen, bedriegen: iederéén kan het. Het punk-adagium Do It Yourself werd aan aan de meritocratische idealen gesmeed. Grootse spreuken en diepzinnige wijsheden werden door de vulkaan van het wereldwijde web de ruimte in gespuwd met een kracht waarop de waterfluimen die aan Enceladus ontsnappen jaloers zouden zijn.6 Tot dan nog niet ontdekt talent beschikte na de internetrevo- lutie plotsklaps over een medium dat zijn of haar noodge dwongen opgekropte deskundigheid op dit of dat vlak beschik baar stelde voor algemeen gebruik. Influencers en mental coaches werden geboren. Jan Modaal werd viroloog, Lil Kleine een ster. Hele generaties verlustigen zich sindsdien aan de non-stop dopaminekick die hun ongelimiteerd wordt aangeboden. Dit proces van alsmaar voortschrijdende inspraak en het steeds toenemend belang van het uniek menselijk wezen kan worden omschreven als ultrademocratie. In zo'n vergevorderde en door gedreven staat van democratie-op-steroïden zijn kompassen zoek. Eenieder is zijn eigen kompas. De godenkinderen van van daag kiezen zélf wie hunner ouders - zij het Boreas, Zephyros,

Ballustrada | 2020 | | pagina 10