OMVOLKING DER STANDBEELDEN van laat de neurotransmitter dopamine rijkelijk stromen in de hersengebieden. Het geluksgevoel dat daarvan een gevolg is laat zich niet zomaar zeggen slechts eenmalig zijn opwachting te hebben mogen maken. Elk individu is een minister op zijn eigen eiland. Hij stelt zich zelf kandidaat en poogt met zijn eigen importante mening zijn uniciteit in de verf te zetten. Geen onderwerp laat hem onbe roerd. Indien weinig onderlegd in de politiek-culturele kwesties van het moment, kandideert het individu met zijn andere grootse talenten. Hij of zij post dan sensuele foto's van z'n six- pack, haar afgetrainde figuur, of het die dag aantal afgelegde kilometers per fiets op Strava. Het belang van de moderne indi viduele mens hangt af van het aantal stemmen dat hij krijgt. Deze worden uitgedrukt in likes. Het summum van de merito cratische droom is bereikt. De legioenen eenlingen die door de mazen van dit meritocrati sche net tuimelen, moeten niet treuren. Zij kunnen bogen op een fijn uitgekiend hulpverleningsaanbod. Daarin worden hun kwaliteiten en talenten, echte dan wel vermeende, aangestipt. Met pakketjes en modules en trainingen en seminars en seroto- nine-heropname-inhibitoren worden ze huiswaarts gestuurd, waar ze 'de regie over hun eigen leven terug in handen kunnen nemen.' En als dat niet lukt, is er nog altijd de op maat van het individu gesneden euthanasiewet. De juiste verkeerde verbanden (22) Juni 1881, een knalletje weerklinkt in Saint-Germain-en-Laye! Men heeft getracht het standbeeld van Adolphe Thiers, onder drukker van de Commune van Parijs (1871), op te blazen. Het is 'de terechtstelling van een dode,' verklaart het anonieme Franse Revolutionaire Comité. Resultaat van de aanslag: een donkere vlek op Adolphe's armstoel. Niks nieuws, die oorlog tegen de standbeelden, ook niet in Nederland. J.P. Coen in Hoorn? Al in 1893 maakten de socia listen van de SDB bezwaar tegen de plaatsing van zijn stenen effigie. Het verschil met nu: toen was er werkelijke ellende en uitzichtloosheid. De rode voorman Domela Nieuwenhuis pu bliceerde in 1898 Een Vergeten Hoofdstuk, een ongevraagd sup plement op het brave gedenkboek Een halve Eeuw (1848-1898), geproduceerd naar aanleiding van de troonsbestijging van ko ningin Wilhelmina. Nieuwenhuis toonde aan dat de toestand van de arbeiders in 1898 in een halve eeuw nauwelijks was ver beterd. 1Taylor, Ch., Moderniteit in meervoud (2004). 2. Duby, G., De Drie Orden (Elsevier/1985). 3. Rousseau, J.-J., Émile ou De l'éducation (1762). 4. Locke, J., Two Treatises of Government (1689). 5. 'Word wat je wil' luidde de campagne die in 2005 door de Vlaamse minister van onderwijs werd gelanceerd. 'Zolang we dromen komt alles goed' was het mantra van een reclamespot die liep tijdens de corona crisis begin 2020. 'Geef de wereld het beste van jezelf' was de slogan die voor een campagne van de Hogeschool Gent in 2019 werd gebruikt. 6. Enceladus is een van de manen van Saturnus. De ruimtesonde Cassini fotografeerde in 2004 waterpluimen, afkomstig uit wat vermoedelijk een oceaan is onder het ijsoppervlak, die kilometers hoog het luchtruim in werden gespuwd.

Ballustrada | 2020 | | pagina 12