Mikalojus Konstantinas Ciurlionis (1875-1911) is zonder twijfel de belangrijkste en in ieder geval de internationaal meest be kende vertegenwoordiger van de Litouwse cultuur. Hij was zo wel componist als schilder en dichter en heeft in zijn relatief korte leven een indrukwekkend oeuvre tot stand gebracht. Ciurlionis groeide op in het stadje Druskininkai in het zuiden van Litouwen, waar zijn vader organist was van de plaatselijke kerk. Al vroeg toonde hij een groot talent voor muziek en leer de hij verschillende instrumenten bespelen. Hij studeerde pia no en compositieleer aan het conservatorium van Warschau en begon na zijn afstuderen in 1899 composities te schrijven. Een paar jaar later ontwaakte zijn belangstelling voor de schilder kunst. Hij volgde een opleiding aan de Warschause kunstacade mie en nam, vanaf 1906, geregeld deel aan exposities, zowel in zijn eigen land (Vilnius) als in Warschau en Sint-Petersburg. De Russische kunstschilder Aleksandr Benois, onder meer bekend om zijn ontwerpen voor de Russische balletten van Sergej Dzja- gilev, waardeerde zijn werk zeer en nam hem op in zijn kring. In 1910 kwam er een einde aan Ciurlionis' carrière. Ten gevol ge van een ernstige depressie werd hij opgenomen in een sana torium in het noorden van Polen. Daar stierf hij een jaar later aan een longontsteking. Het werk van Ciurlionis is uniek omdat het muziek, schilder kunst en literatuur zo dicht bij elkaar brengt. Het is als het ware één grote synesthesie, waarin kleuren, beelden en geluiden nauw met elkaar verbonden zijn en in elkaar overvloeien. Op deze manier probeert de kunstenaar dieper door te dringen in de werkelijkheid dan slechts met één zintuig, het oor of het oog, mogelijk is. Het bewust samenbrengen van verschillende kunstvormen - typisch voor het symbolisme, de stroming waarin Ciurlionis het beste ondergebracht kan worden - blijkt onder meer uit de titels van zijn composities, schilderijen en gedichten. Veel van zijn muziekstukken zijn symfonische ge dichten en heten In het bos of De zee, schilderijen noemde hij Sonate van de zon, Sonate van de zee, Sonate van de zomer en zovoorts, en sommige van zijn gedichten zijn opgebouwd als muzikale composities. Ciurlionis is eerst vooral als schilder bekend geworden; pas later is men ook zijn muziek gaan waarderen en uitvoeren. Een groot deel van zijn artistieke productie, die in totaal circa drie- honderd composities en driehonderd schilderijen bevat, is op internet (onder meer in video's) te vinden. Zijn literaire werk, geschreven in het Litouws en Pools, is veel minder omvangrijk, maar interessant genoeg om ook daarvan kennis te nemen. We publiceren er een selectie uit.

Ballustrada | 2020 | | pagina 23