voor zoutwatertherapie, voor het zuiveren van lichaam en geest. Want de zee bevat essentiële mineralen en in de zilte lucht dwarrelen heilzame negatieve ionen. Het hoofdgebouw is een witte villa met gele luiken voor de ramen. De veranda kijkt uit over zee. Er is geen openbare duinovergang in de buurt, dus hotelgasten hebben het strand voor zichzelf alleen. De hotelkamers met waterbed ruiken nog naar verf, de behan delkamers zijn nog niet allemaal verhuurd. De brochure belooft een spannende hedendaagse vormgeving gecombineerd met eeuwenoude therapieën. Bloedzuigers, aderlaten, pedicurevis jes. Een dieet met algenolie en moederkoorn. Magnetiseren, astrologie. Brandslangen met koud water. De kruiden die je no dig hebt mag je zelf oogsten in de moestuin. Er is ook een dool hof aangelegd, maar de buxusmot vrat gaten in de heg. Het kuuroord is gewijd aan Nehalennia, de Keltische godin die door de Romeinen is geassimileerd. Via ruilhandel hielp ze kooplui aan een behouden vaart. Nu is ze verkozen tot de be schermgodin van het zorgtoerisme. De Romeinen dachten dat deze streek vervloekt was. Vaste grond werd water, nederzettin gen verdwenen in de golven. Ze hadden een lokale godin nodig die de juiste routes kende tussen de verraderlijke zandbanken. Laat jezelf gebeuren. Beweeg mee met het lot. Hier heb je een zee van tijd om te ontdekken wie je werkelijk bent, wat je ziel van je vraagt. Want wat jij zoekt, zoekt jou ook. Mijn functie hier is writer in residence. Ik heb een gratis stilte- week gekregen in ruil voor zakelijke teksten. Helemaal Nea, he lemaal nieuw. Dat was de slogan waarmee ik mijn retraite won. "En aan het eind van de week neem je een verbeterde versie van jezelf als souvenir mee naar huis." Mijn therapie bestaat uit volledige afzondering, met tweemaal daags een zeebad, 's Nachts mag ook, als die behoefte bij je op borrelt. Verder mag ik zelf mijn dagindeling bepalen en kan ik dus urenlang in de Romeinse baden dobberen. Of een deken meenemen en overnachten in de kleine hotelbibliotheek. Die heeft een ruime selectie zelfhulpboeken en melancholische Russische klassiekers. De gloednieuwe tapijten in de gang zijn wit en hoogpolig. Als ik achter me kijk verwacht ik voetstappen te zien. Als gasten inchecken bij Nealennia ruilen ze hun mobiele tele foon in voor een medaillon. Het is een geavanceerd amulet in de vorm van een sint-jakobsschelp. Hij hangt met een zilveren kettinkje op harthoogte en registreert je locatiegegevens op het complex. Maar ook je hartslag, je stappen en je slaap. De gege vens kun je uitlezen via een beeldscherm in de bar, verder zijn er nergens in het instituut monitors te vinden. Spiegels zijn er ook niet. De schelp opent toegewezen deuren als je in de buurt komt en zet lichten aan of uit. De regels van mijn stiltekuur zijn simpel: zwijgen, zwemmen, zonlicht en zeelucht. Alcohol en mobiele telefoons zijn verbo den. Net zoals muziek en contact met andere gasten. Het insti tuut wil de louterende ervaring van een onbewoond eiland na bootsen. Maar dan met een all inclusive-restaurant. Zodat je loskomt van de eisen van de wereld en kunt gaan luisteren naar je innerlijke stem. Soms voel je plots een dwingend gevoel op je borst, waarbij je voeten besluiten om rechtsaf te slaan als je zelf toch liever links had gewild. Dan was er een andere gast dichtbij, met exclusievere privileges. Na mijn ontbijt met havermout neem ik een kopje amandel melk met honing mee naar buiten, om leeg te gieten in de gol ven. Het medaillon duwt me terug naar een ligstoel op de ve randa. Want daar verschijnt Moby, de jonge god die van lopen een spektakelstuk heeft gemaakt. Hij loopt loom als een panter over het warme zand, met een hemelsblauwe handdoek over zijn schouder en een bundel touw die rond zijn biceps is ge wikkeld. Ik heb hem Moby genoemd vanwege zijn indrukwek kende witte speedo. Hij passeert me zonder te kijken en schrijdt naar de vloedlijn. Met een paar handige grepen knoopt hij het touw vast aan een ring die uit een paalhoofd steekt. Hij klikt een tuigje met riempjes om zijn torso en wandelt langzaam de golven in. Het touw kronkelt achter hem aan. Moby doet een krachtige borstcrawl richting horizon en is nu een klein figuur tje, met armen en benen gespreid, drijvend op de golven. Hij oefent de overgavetherapie, die mij nog niet gelukt is. Snel loop ik naar zijn handdoek, waar een kaartje ligt. "90% van alle koala's in het wild heeft chlamydia."

Ballustrada | 2020 | | pagina 47