KAST oog. Al het water vormt een kringloop en wisselt constant in verschijningsvorm. Regenwolk, meer, rivier, zee. Ik was ooit gas vormig. Ik was ooit een klodder spuug. Vruchtwater. Een glet sjer. Het medaillon op mijn borst begint te vibreren en wordt warm. Mijn hartslag is te hoog. Haal diep adem. Probeer angsten niet weg te duwen, maar volledig te aanvaarden. De schelp voelt troostend, alsof iemand een hand op mijn hart heeft gelegd. Het waren dichte en onverbiddelijke struiken waar je je door heen moest worstelen, struiken waarvan hij de namen pas veel later zou leren. De ranonkelstruik, de hazelnoot, de laurierkers, de liguster, de verfoeilijke en onuitroeibare vuilboom en de struik die hij noodgedwongen een particuliere aanduiding zou geven omdat hij nergens de officiële naam kon vinden: de pluimstruik, een heester waaraan in de lente en 's zomers flu weelzachte, violette pluimen ontsproten. Het leek een eindeloze wildernis vóór je uiteindelijk de bakstenen scheidingsmuur met de tuin van juffrouw De Raaff bereikte, maar het kon niet meer dan een meter of drie, hoogstens drieënhalf zijn geweest. Deze vrij smalle tuinen in het stadscentrum waren weliswaar diep, maar ook weer niet bijzonder diep. Hij moest zich door de extensief onderhouden bosschages naar de manshoge muur worstelen en deze zelfs beklimmen, om de bal na te speuren die hij hoogstwaarschijnlijk in de tuin van juffrouw De Raaff had geschoten. Hij hing aan de verweerde muur, zijn blik schoot door de vreemde tuin, die deels aan het oog onttrokken werd door een haag van weeïg riekende balsemienen, en bewoog toen naar de achtergevel van het huis waaruit op dit moment juffrouw De Raaff zelf emaneerde, gehuld in een grijsblauwe peignoir en met tot over haar schouder loshangende, natte bruine haren. Ze schreed tot de uiterste rand van haar tegel terrasje en schudde toen dat loshangende haar; de druppels schoten alle kanten op, vingen zonlicht en bedauwden het kale gazonnetje dat aan het terras grensde, en haar gezicht ging op zeker moment volledig schuil achter de rijke massa's haar, het geen op de jongen een verpletterende indruk maakte. De ver dwijning van het gezicht van juffrouw De Raaff, een gezicht dat voorheen nooit een opvallende of zelfs beklijvende indruk op hem had gemaakt, gaf nu aan haar hele gestalte iets boven-

Ballustrada | 2020 | | pagina 49