BALLUSTRADA OPTIMA FORMA Sneeuwde het op dat moment in Taalland? Blanken gingen plotseling witten heten. Overal, in kranten, op de tv en radio, op blogs. Hadden de blanken daarom gevraagd, om die naams verandering? Was er een grootscheepse enquête gehouden on der de kleurlozen (mogelijke nieuwe aanduiding in een volgen de fase van de strijd). Was hun gevraagd of ze het eens waren met deze semantische ingreep? In ons land is het begrip witten een recent importproduct uit de politieke krochten van de V.S. En tegelijkertijd een letterlijke vertaling uit het Engels van het gangbare whites. Blacks is al sinds de jaren zestig van de vorige eeuw de geuzennaam van de Afro-Amerikanen. Het woord white heeft een ommekeer meege maakt en is als de schuldige tegenhanger van black gaan func tioneren. Hier is de term gretig overgenomen en geëxploiteerd door radicale zwarte groeperingen: Kick Out Zwarte Piet, BLM, Bijl. Vervolgens waren de vertegenwoordigers van de linkse identiteitspolitiek er als de kippen bij om de term wit over te nemen. En omdat zij alom aanwezig zijn in de media, is er nu bijna geen krant of tv-zender meer die de term niet gebruikt. Immers, het woord blank zou weieens discriminatoir kunnen zijn. Drukt het geen verstolen superioriteitsgevoel uit? En gaat het niet uit van een schuldeloze status of identiteit van degene die ermee aangeduid wordt? Is het geen begrip dat bij uitstek thuishoort in de wereld van het structurele, verborgen racisme? Zoals bekend heeft Links jaren geleden de verkeerde afslag genomen, verblind door wat er op de geraadpleegde poli tieke wegwijzer stond: Hogere Moraal en Antiracisme, alsmede Identiteitspolitiek. Hetzelfde bord gaf aan dat voor Algemeen Belang en Volksverheffing rechtdoor moest worden gegaan. In middels is de aanhang van Links zodanig de weg kwijt, dat angst de dienst uitmaakt in de hoofden. En waar is men dan zo bang voor? Niet voor hongersnood, concentratiekampen, ver krachtingen en fragmentatiebommen, massaontslagen of ter reuraanslagen. Nee, de grootste angst van progressief Neder land is om voor racist, of imperialist uitgemaakt te worden door belangengroepen van gekleurde medelanders. Men gaat bij voorbaat al letterlijk of figuurlijk door de knieën als er een aantijging uit die hoek komt, gegrond of ongegrond. Vandaar ook de snelheid waarmee het gebruik van de term witten in de media geaccepteerd werd. Ook het bedrijfsleven zag brood in de naamsverandering. In kwesties als deze annexeert het alle oprispingen uit het kamp van de diversitisten om er goede sier mee te maken. De schijn van morele superioriteit is verzekerd en het kost (bijna) niets, deze vorm van cosmetisch engage ment. Er zijn nog steeds mensen die denken dat het bij het woord witte om een onschuldig synoniem voor blanke gaat. Dat het een kwestie is van een modieuze switch. Een onderzoek van de Vereniging tot Behoud van de Restanten van de Nederlandse Taal (VBRNT) heeft echter aangetoond dat de aanduiding witte nooit in positieve zin gebruikt wordt. Er zit een naar luchtje aan het woord, en in de meeste gevallen hangt er zelfs een stin kende wolk boven. Er kleeft historische en actuele schuld aan wit. Wit kan het nooit goed doen, wit moet op de knieën. Wit is altijd schuldig, want het tegendeel kan niet bewezen worden. En ook al bestaat je hele witte familie uit loonslaven, niets mee te maken, het blijven witten. Het gaat de voorstanders van de identiteitspolitiek, de anti racisten en de antifa's nooit om het concrete doel waar ze voor zeggen op te komen. Oogmerk is altijd de politieke winst. Ze willen niet meer en niet minder dan het witte onderdrukkings systeem vernietigen. Daarbij zal het kapitalisme op termijn ook moeten wijken voor een (socialistisch?) alternatief, maar dat is lange-termijn-werk. Op het ogenblik levert antiracistische agitatie de meeste politieke winst op. Het zou voor iedere cul turele instelling, ieder bedrijf en iedere overheidsinstantie goed zijn om een studie te maken van het huidige oproer. Om ver volgens vast te kunnen stellen dat buigen, knielen, kruipen en

Ballustrada | 2020 | | pagina 4