ULTRADEMOCRATIE Si c O 1. Mijn persoon, mijn recht! 0* O Sociale verbeelding, zo noemt de Canadese filosoof Charles Taylor het.1 Dat 'het' behelst de wijze waarop een bepaald volk zich een voorstelling vormt van het eigen collectieve maat schappelijke leven. De idee dat mannen en vrouwen mogen gaan stemmen, dat samengestelde gezinssituaties oké zijn, dat de overheid plichten heeft tegenover het volk, enzovoort: het behoort allemaal tot de manier waarop hedendaagse westerse Q} mensen zich de wereld waarin ze leven, voorstellen. Vaak berust die voorstelling op een combinatie van bewuste en minder bewuste inzichten. Inspraak van het volk is een meer bewust inzicht, terwijl de nefaste uitwerking van individua lisme, meritocratie en daaraan gekoppelde persoonlijke verant woordelijkheid minder bewuste inzichten vormen. Enkel zij die over een zekere geschiedkundige bagage beschikken zijn zich bewust van beide. Een heel groot deel van de bevolking ont beert dit evenwel. Dat is het deel dat leeft van dag tot dag en zegt: "Leven en laten leven." Heden leven we in een tijd waarin inspraak in zowat alles als een normaliteit wordt gezien, als een conditio sine qua non zelfs. De idee alleen al dat we als uniek individu géén klachten mail zouden kunnen sturen naar bol.com, of niét zouden kun nen 'voten' voor een bepaalde kandidaat bij een miss- of andere verkiezing - of godbetert, bij een talentenjacht op televisie! - lijkt velen niet alleen ridicuul, maar ronduit mensonterend. Een schending van de mensenrechten is het! Neen, een mens anno 2020 verwacht dat aanpassingen worden gedaan te zijner dienst. Met een vertrappelde God die naar het mortuarium werd afgevoerd en gecremeerd om nooit meer

Ballustrada | 2020 | | pagina 8