HET LEVEN, EEN UITDAGING! c En dan is het tijd voor de tijd die verstrijkt Een dag die gaat, een dag die komt, Om voor dit alles plaats te ruimen Zelfs voor de pijn of het verdriet, En ogen die tranen dragen Voor de tegenslag die men verwacht, En de trots die het af laat weten Hartezeer en verlies van geld. Men richt zich dan tot God Met kaarsen en bij benadering, Met een wees-gegroet-Maria Om het kwade af te zweren, Het is de gang van het leven Kwetsbaar, ernstig, bezorgd, 't Is in het huis dat men heeft gebouwd Dat men zich oud voelt worden; En drie kloppen op de deur, Ziehier de deurwaarder die binnenkomt, En drie kloppen op de deur En de zevende is voor de spijt. O 01 O Weinig fenomenen zijn dezer dagen populairder dan de Chal lenge, ons in het Nederlands beter bekend als 'Uitdaging'. In onze meritocratische pretsamenlevingen is niks zo nastrevens waardig als het aangaan van een uitdaging. In die mate dat zo wat iedereen die ergens solliciteert, of iets nieuw aanvangt, steevast aangeeft 'van een uitdaging te houden'. Johan Huizinga zaliger zou wellicht hebben gesproken over 5 puerilisme, wat betreft de uitdagingencultus die kenmerkend is voor de huidige generaties. Met puerilisme doelde Huizinga op de eerder kinderlijke drang van veel adolescenten en jongvol wassenen om zich in een soort van padvindersclubs te willen verenigen. Zoals dat in de tijd waarin Huizinga schreef het ge val was. Hij verwees onder meer naar de nazi-jongeren, die zich als halve of hele idioten rondom symbolen en grootse ideeën schaarden. Het groepsgevoel van deze adolescenten-met-een missie werd aangedikt met het gezamenlijk zingen van (strijd-) liederen en het in formatie over pleinen marcheren. Een soort scouts met hakenkruisen. Puerilisme zou je evenzeer kunnen gebruiken om hetzelfde soort neigingen te beschrijven bij jongcommunisten, jongsocia listen en, wat onze eigen tijd aangaat, Challenge-isten. De rode draad zit hem hierin, dat al die 'isten' als een collectief van dorpsidioten achter vlag en wimpel marcheren, op weg naar die ongrijpbare Idee die 'Hoop' wordt genoemd. Nu eens werd die Hoop 'Derde Rijk' genoemd, dan weer 'Socialistisch Para dijs'. In ons huidig tijdvak, dat weieens wordt omschreven als «H 'verstoken van grote ideologieën', is Hoop verworden tot een eclectisch allegaartje van oude en nieuwe ideeën waaruit een soort van egalitaire en pacifistische samenlevingsvorm zou

Ballustrada | 2021 | | pagina 20