Krijgt een zanger hoe dan ook meer dan een bedelaar? Hangt het af van de plaats waar hij zich opstelt? Of hij in de zon staat of in de schaduw? Op een hoek of in een straat? Op een plaats waar hij en zijn publiek de doorgang belemmeren, of juist niet? Is agressie contraproductief of net niet? Laten we dit even bestuderen, besloot Robert. Hij had een wis kundige geest en dit soort oefeningen schonk hem diepe vol doening. Hij liep verschillende keren de paar straten af, bleef bij elke bedelaar of performer precies even lang staan, noteerde elk element dat een rol zou kunnen spelen, en hoeveel geld er uiteindelijk werd buitgemaakt binnen een bepaalde tijdspanne. Op basis van die gegevens zou hij een wiskundig model kun nen ontwikkelen en bepalen wat de meest winstgevende aan pak was: wat moest je doen, wat niet, waar ging je best staan, waarmee moest je allemaal rekening houden. Toen hij genoeg gegevens had verzameld, zocht hij een terrasje waar nog een plaatsje vrij was, bestelde een koffie en bestu deerde zijn cijfer- en ander materiaal. In uiterste concentratie combineerde en correleerde hij alle input in curves, diagram men en statistieken. Langzaam begonnen zich patronen af te tekenen, werden wetmatigheden duidelijk. De contouren van zijn wiskundig model doemden op voor zijn geestesoog. Toen hij eindelijk klaar was leunde hij vermoeid achterover en nipte van zijn koffie, die inmiddels was afgekoeld. Het was van wei nig belang. Hij was tevreden dat hij zijn abstracte wiskundige benadering met succes had afgerond. Voor vandaag was het welletjes geweest. Hij ging nu naar huis, maar morgen zou hij hier terugkeren om zijn wiskundig model te toetsen aan de re aliteit. Er was weer mooi weer voorspeld, dus die factor bleef ongewijzigd. De volgende dag trok hij al vroeg naar de winkelstraat, om er zeker van te zijn dat niemand zijn uitverkoren plaats zou in nemen. Hij koos een plek uit op het einde van een straat die uitmondde aan een pleintje, waar hij mooi in de zon zat, maar beschut was tegen de wind. Hij had een bordje bij zich met een vrij sentimentele tekst in verband met zijn kleinkinderen, met enkele goed gekozen schrijffouten, die een schijnbaar onbe wust komisch effect hadden - de tekst was uiteraard nep, de kleinkinderen fictief. Zijn 'concurrenten' installeerden zich waar hij hen verwachtte: geen muzikanten te dichtbij, geen agressieve bedelaars in de onmiddellijke omgeving. Het levend standbeeld was nergens te bespeuren - twee roerloze dagen na elkaar was wellicht te veel gevraagd. Meer en meer winkels openden hun deuren, het volk begon toe te stromen, de straten slibden al snel dicht. Dit was het mo ment van de waarheid. Nu zou blijken of zijn wiskundig model strookte met de werkelijkheid. Het werd al snel heet in de zon, en hij begon overvloedig te zweten, ook al droeg hij enkel een short en een T-shirt. Hij glimlachte toen een eerste muntstuk in zijn bekertje werd ge dropt, en maakte een gespeeld galante buiging, in dank ont leend aan het levend standbeeld, dat niet aanwezig was om dit geval van plagiaat vast te stellen. Zijn actdie hij overigens nauwelijks die benaming waard achtte, ging niet onopgemerkt voorbij aan de passanten, en dan vooral de gezinnen met kinderen. Lang bleven ze niet staan, maar zijn bekertje liep aardig vol met muntstukken. Hij bleef ook telkens zijn buiginkje maken, tot groot jolijt van de kleintjes. Hij hevelde zijn winst over naar de zak van zijn short, en stelde tot zijn genoegen vast dat het bekertje snel weer aardig begon vol te raken. Hij was tevreden dat zijn wiskundig model leek te kloppen. Na een poos propte hij de inhoud van het bekertje in zijn an dere broekzak, en ging stug door met zijn act. Nu was er echt geen houden meer aan, in die mate zelfs dat hij uitgeput raak te van het maken van een eindeloze reeks buiginkjes. Ook dat leken de voorbijgangers, en met name de kinderen, komisch te vinden, wat weer leidde tot een kettingreactie. Zijn bekertje overstroomde nu letterlijk, en hij wist niet meer waar hij het geld moest stoppen. Wacht eens! Hij had nog een kleine zak mee met een fles water daar kon hij ook wat geld in kwijt. Hij pauzeerde even, omdat hij nu echt vermoeid raakte en de zon genadeloos op hem neer beukte. Na zijn pauze en een flin ke slok water hervatte hij zijn buiginkjes, maar een stel kleine kinderen begon het hem moeilijk te maken. Ze hadden begre pen dat hij het lastig kreeg en dropten kirrend van pret zo snel muntstukken in zijn bekertje dat hij nauwelijks zijn bedan- kingsritueel kon volhouden. Ook een groepje volwassenen had

Ballustrada | 2021 | | pagina 40