bibliothecaresse in de waan verkeerde dat ze aan schoolop drachten werkten, ijsbergen die tergend langzaam in de verte voorbijtrokken, een vlucht regenwulpen in het Dungeon Pro vincial Park, raven, biddende visarenden en aardige mensen met wie je gemakkelijk in contact kwam. Op 16 november 1994 vond in Bonavista een student in zijn tuin een dode lijsterachtige. Vier dagen later nam hij die black bird mee naar het College of the North Atlantic waar zijn do cent Jonathan Joy de vogel determineerde als Europese merel. Hij vilde de vogel en stuurde de balg naar Dr. Bill Montevecchi van de Memorial University van St. John's. De merel maakt er nu deel uit van de collectie van The Rooms, een modern cen trum met een lokale kunstgalerie en een museum gewijd aan de natuurlijke en culturele geschiedenis van Newfoundland. Lang voor ik contact zocht met Jonathan Joy had ik juist daar een af spraak met een medewerker van het archief, in een poging er meer te weten te komen over het verblijf van Arthur Cravan op Newfoundland. Op zoek naar een vagrant, betekende eigenlijk op zoek naar iemand die juist niet gevonden wilde worden. De eerste reactie was dan ook niet erg hoopvol: "That's searching for the needle in a haystack." Ik volgde het advies op "to go knock on some doors in Curling". Was de merel ook een vagrant, een dwaalgast, die via Groen land op eigen kracht de noordkust van Newfoundland had bereikt? Mede gelet op het seizoen was het uiterst onwaar schijnlijk dat de vogel een deel van die route had afgelegd op een ijsberg via de zogenaamde Iceberg alley, van Groenland naar Newfoundland. Maar toch was het niet onmogelijk dat die vogel de reis van Europa naar Bonavista had gemaakt. Bijvoor beeld per schip. Dat is een bekend fenomeen: sneeuwuilen kwamen zo van Newfoundland naar Spanje, België, Nederland en huiskraaien van India naar Hoek van Holland. Hoe het ook zij, met de vondst van deze zwarte lijster kwam de Europese merel als soort officieel op de lijst van vogels die voorkomen in Noord-Amerika. Lkstoire d un Merle Blanc, Le Journal des Débats, Alfred de Musset 1842 - Thrteen Ways of Looking at a Blackbird, Wallace Stevens in OTHERS A Magazine of the new Verse, New York 1917 (zie p 94) - De geschiedenis van een witte merel, Alfred de Musset, vertaling André Vlaanderen, Wereldbibliotheek N.V. 1949 - Dertien manieren om naar een lijster te kijken, Peter Bulthuis Tortura nr 1, Rotterdam 1996 - Newsletter, O.F.O. deel 25, nummer 2, Ontario 2007 - Dertien wijzen om naar een merel te kijken, Paul Claes, tweetalio Druksel, Cent 2012 - Diverse sites op internet, o.a. SFCDT, weblog johan Velter t% M Balg van de merel (Turdus merula) van Bonavista uit de collectie van The Rooms, St. John's, Newfoundland. Foto: Nathalie Djan-Chékar, The Rooms Corporation 2021.

Ballustrada | 2021 | | pagina 47