GEBOORTE VAN EEN ICT-ER aan informatie betrekken en opslaan, en wat we onszelf herin neren, is een teken dat de scheiding tussen het persoonlijke en het digitale geheugen vervaagt. Dit is het tweede probleem van het digitalisatieproces van onze omgeving. Die zekerheid, dat we dingen al wetendreigt ons gemakzuchtig te maken. Net zo gemakzuchtig als ons geheugen dat ervan overtuigd is dat al die te onthouden dingen toch al veilig in de smartphone zitten (telefoonnummers, adressen, afspraken). Daardoor dreigen, vol gens onderzoekers, mensen minder nieuwsgierig te worden naar nieuwe informatie, omdat ze het gevoel hebben die kennis al te bezitten. Maar de verschillende vormen van digitale informatie en ge heugen zijn een pover substituut voor de actuele ervaringen die de wereld zo divers en rijk maken. Persoonlijke ervaringen zou den ons veel meer moeten treffen dan de digitale, virtuele re presentatie ervan. Google Street View is leuk als hulpmiddel voor de schrijver die de fondsen niet heeft om Singapore te be zoeken, al wil hij een volgende roman daar situeren. Het is geen substituut voor de ervaring van Singapore - zoals we mer ken wanneer we werkelijk op reis gaan. Ook is de herinnering een manier om een levensverhaal dat we ervoeren, opnieuw te vertellen. Het is ons eigen verhaal, niet dat van iemand anders, van een netwerk of van een digitale bron. Herinneringen bieden inzicht in wat we waren, wat we beleefden, en dus wie en wat we geworden zijn. De herinnering is een creatieve gebeurtenis, omdat we ons verhaal telkens her scheppen. We wegen ons leven af, niet de digitale voorstelling daarvan. Hoe sterk ook in detail, ons digitale hulpgeheugen kan dat voor ons niet doen. Het kan ons ook niet helpen de mens te worden die we willen zijn, omdat daar alle informatie (zowel die van vandaag als die van het verleden) gebeiteld is in digitale steen. Soms willen we vergeten. Soms moeten we vergeten. Soms wil len we een vorige versie van onszelf negeren, om onze weg voort te kunnen zetten. Onze vrijheid ligt, paradoxaal genoeg, in onze vrijheid om onszelf occasioneel wat voor te liegen: dat we misschien een ander mens zijn geweest dan we werkelijk waren, en dat we de harde randen van dat verleden voorgoed kunnen uitwissen. Dat is een helend proces. Siri - of welke per soonlijke assistent dan ook - is in dat proces niet welkom. 0* QJ QJ Q. Ben je m 1955 geboren, dan is de kans groot dat je ICT-er bent geworden. Je studeert af begin jaren tachtig, wanneer er grote 5 °0,Sheid 15 en de arbeidsmarkt geen plaats biedt voor af- studerende jongeren. Het banenplan van Den Uyl, minister JTwT lddt bijna t0t een Politieke cri sis en de VUT, de regeling voor Vervroegde Uittreding die uit de jaren zestig stamt, dreigt structureel te worden. Dat was de situatie toen ik in januari 1981 mijn doctoraal bio logie haalde. Ik kreeg een bijstandsuitkering en was daarvoor verplicht te solliciteren. Alleen, ik wilde helemaal geen baan want ik was ontzettend zielig. Daarom zat ik elke nacht in dé kroeg en dat combineert niet goed met werk overdag. Nadat ik enige jaren eerder jong was gehuwd, was ik in die tijd bezie jong te scheiden, en dat deed mijn zelfvertrouwen weinig goed. Achter die promotiebaan die mij op het lijf geschreven leek elektronenmicroscopisch onderzoek naar de tomatenplant' WA™* e0nS aan' En duS schreef ik talloze brieven naar middelbare scholen, want ik had een didactische aantekening en was eerste graads bevoegd biologiedocent. Het leidde tot mets. Ik zat in de kroeg en overdag ramde ik verwoed op mijn typemachine om verhalen te schrijven, en die grote roman over mijn scheiding en het Utrechtse nachtleven. Maar na zo'n half jaar kwamen de muren op mij af. Iedereen was uithuizig bezig met van alles, maar ik was niet in staat mij zelf zo n verplichting op te leggen. Ik had een verhaal verkocht maar worstelde met het verlammende gevoel dat ik het alle maal verkeerd opschreef. En die roman was ook vastgelopen. Het nachtelijke kroegleven werd een uitzichtloze wereld van werklozen, alcoholisten, gescheiden moeders, uitlopend in ka ters. En ik moest weg uit het studentenhuis! 3 3

Ballustrada | 2021 | | pagina 51