In een moment van Wiedergutmachung in de Wederopbouw werd ik geconcipieerd en zag het licht, tien jaar na mijn jong ste zus in 1955. Mijn geboortehuis staat al een kleine twintig jaar te verkommeren als gevolg van een slepende onverdeelde boedel. Een leegstaand huis wekt aan de ene kant weemoed en verbazing op, aan de andere kant agressie en ongeduld. Voor het overige is de leegstand in ons dorp minimaal in vergelijking met tien jaar geleden, toen er in elke straat meerdere bordjes 'te koop' hingen. Dat veranderde op het moment dat onze Vlaam se buren zich realiseerden dat de huizen aan de andere kant van de grens veel goedkoper waren. Vlaanderen is vrijwel vol gebouwd, waardoor de grond- en huizenprijzen nogal gestegen zijn. Zeker vrijstaande woningen vallen in de smaak bij onze zuiderburen, wat af te lezen is aan het toegenomen aantal Belgische nummerborden in het straatbeeld. Waren het eind negentiende eeuw nog Vlaamse roversbendes die regelmatig een Wild West-sfeer in het dorp creëerden, nu zijn het gemoe delijke burgers die het proces van grensvervaging accelereren op 't Steen. De 'immigranten' leven in hun enclaves en zo ontstaat er zon der formele rijksgrenzen een nieuw type Baarle-Nassau. Je zou het kunnen zien als een sluipende annexatie: 'Van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand, maar steeds minder deel van Nederland'. Er is dus nauwelijks sprake van sociale in tegratie. De meeste jonge gezinnen steken voor hun werk in de ochtend de grens over en droppen en passant hun kroost op een kinderdagverblijf, basis- of middelbare school waar ze ook in toenemende mate kinderen uit het Voorland van Vlaande ren tegen het lijf lopen. Vooral in het middelbaar onderwijs resulteert dat in een verdere daling van het leerlingenaantal. Uiteindelijk zal dit in Zeeuws-Vlaanderen leiden tot één school voor middelbaar onderwijs met een streekfunctie. Hoogstwaar schijnlijk in het centraal gelegen Terneuzen, waar in 1913 de eerste school van die aard werd gevestigd. Tegen de avond strijken de expats neer op hun nest en sluiten de rolluiken. Overigens doen ze wel boodschappen in het dorp (zeker bij bakker annex patissier Boussen) of in de nabijgelegen supermarkten in Hulst, tot welke gemeente 't Steen sinds 1970 hoort. Maar die gang naar Hulst zit er al sinds de jaren vijftig in. Hoe we onze geburen bij het aankomende 'Steen 800' gaan betrekken, is een vraag die we het best over een pint bier gaan bespreken in een van de drie cafés die ons dorp nog telt. Ze zul len het corona-interval wel overleven. Het goede nieuws is dat Grand Café Restaurant 'De Kroon' wordt overgenomen door de zoon van de huidige eigenaars. Hij volgde de befaamde koks opleiding Ter Duinen in Koksijde en het menu dat hij voorzet te in zijn try-out/pop-up restaurant, dat een aantal dagen draai de voor de sluiting van de horeca vorig jaar, smaakt naar veel meer. De ambitie van de jonge chef maakt de kans groot dat er weer een sterrenrestaurant op 't Steen komt zoals 'Thermidor' dat tussen 1975 en 1982 als zodanig het eerste in Zeeland was en tevens als magneet werkte op onze zuiderburen. Toen de ster doofde, vestigde zich er een casino. Nadat het overvallen werd door de Fiscale Opsporingsdienst (FIOD) was het rien ne va plus en brandde het kort daarop tot de grond toe af. Er zijn nog wel een paar bakstenen van over en zeker genoeg stof voor ver halen.

Ballustrada | 2021 | | pagina 56